Connect with us

Etkinlikler

Borealis AG Yenilikçilikle değer yaratıyor

Yayın Tarihi:

on

Haberplastik.com olarak PLASTEURASIA Fuarı sırasında plastik sektörünün öncü ve teknoloji liderlerinden Borealis AG firmasıyla bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımızı yanıtlayan Poliolefinler’den sorumlu İcra Kurulu üyesi Alfred Stern’den firmanın hedefleri ve son teknolojiler hakkında bilgiler aldık.

Borealis AG İcra Kurulu üyesi Alfred Stern ve Türkiye Satış Müdürü Alper Muraben

Borealis AG İcra Kurulu üyesi Alfred Stern, Türkiye Satış Müdürü Alper Muraben

Borealis hizmetlerini ambalaj, medikal, alt yapı ve otomotiv olmak üzere dört sektörde yoğunlaştırmış ve fuarda her bir sektör için farklı çözümler ve yenilikçi ürünler sunuluyor. Bize bu konuda neler aktarabilirsiniz?

Ürünlerimizin genel çatısını şu şekilde özetleyebiliriz: Gelişmiş Ambalaj sektöründe ve otomotiv sektöründe yenilikçi ürünlerimiz bulunmaktadır. Bu sektörlere yönelik ürün geliştirmedeki önemli amaçlarımızdan bir tanesi, kullanılan malzemelerin ağırlığını azaltarak topluma fayda sağlanmasıdır. Bununla birlikte ev aletlerinde de geniş bir ürün portföyümüz bulunmaktadır. Burada da amacımız daha ileri, performansı yükseltilmiş hammaddeleri üretip topluma kolay ve rahatça kullanılabilecek ürünleri sağlamaktır. Aynı zamanda alt yapı sektörünü yenilikçi boru ve kablo hammaddeleri ile desteklemekteyiz.

Bizim amacımız müşterilerimizin yaşadığı zorlukları onlardan dinleyip, onlarla birlikte gözlemleyip, bu sorunları nasıl aşabiliriz, nasıl yenilikçi bir yaklaşım getirebiliriz felsefesiyle bunun üzerinde çalışmaktır. Misyonumuz “Yenilikçilikle değer yaratmak – Value creation through innovation” olarak belirlendi. Bu da iki hedefli olabiliyor. Müşterilerimizin üretim verimliliğini artırırken aynı zamanda bu hammaddelerden üretilen son ürünün performansını artırmak. Bu iki alana dikkat ederek yeni ürünler geliştirmeye, yeni çözümler sunmaya çalışıyoruz.

Örneğin her gün marketten aldığınız ürünlerde bizim yenilikçi hammaddelerimizin uygulamalarını  görebilirsiniz. Elimde gördüğünüz üst tarafı saydam film malzemesi ile kapatılmış gıda ambalajı müşterilerimizle birlikte çalışarak geliştirdiğimiz bir üründür. Burada önemli olan: üst saydam kapağın kolay sıyrılabilmesi, kolay açılabilmesi ve çok yüksek derecede şeffaflık içermesidir. Bir başka deyişle çok net şekilde içindeki ürünü görebilmeniz. Aynı zamanda bu ürün son haline gelirken de müşterimizin bunu çok kolay ve verimli şekilde üretebilmesidir. Bu iki nokta çok önemli. Hem ürünün performansı, hem de müşterilerimizin bu ürünleri üretirken kazandıkları verim.

Yenilikçi ürünlerimizden bir diğeri vidalı ambalaj kapakları. Dayanıklı polipropilen ile üretilen, açma kapama dayanımı çok geliştirilmiş ürünler bunlar. Bu noktada müşterilerimiz için sağlanan en büyük kazanım; çok kolay bir üretim sürecinin olması. Çevrim süresini yüzde 10 artırırken, yüzde 10 daha az malzeme kullanıldığı için hem maliyet avantajı yaratmış oluyorsunuz, hem de çevre konusunda da kazanımlar sağlanmış oluyor. Böylece hem müşterilerimiz, hem de toplum bu yenilikçi malzemelerin yararını görmüş oluyor.

Gıda ambalajı konusunda bir diğer yeni ürün ise ince cidarlı gıda ambalajları. Hem müşterimizle, hem de makine üreticileri ile birlikte çalışarak yeni bir ürün ortaya çıkardık. Burada ön plana çıkan ürünün sertliği yani dayanıklılığı, yere düşünce kırılmaması. Onun dışında üzeri baskılı olarak üretimden çıktığı için çevrim sürecini hızlandırarak verimliliği artırıyor. Üzerindeki tasarım baskısı ambalajın üretimi sürecinde gerçekleştiriliyor. Üstelik daha ince yapıldığı için malzemeden de tasarruf sağlanıyor ve çevreye de duyarlı.

Türkiye gibi nüfusu kalabalık ve büyüyen ülkelerde özellikle alt yapı sektörü çok önemli. Boru sektörü de bizim odaklandığımız ana sektörlerimizden bir tanesi. İçme suyu, atık su, doğalgaz boruları ve petrol boru hatları gibi alanlarda aktifiz. Türkiye’de de bir büyüme öngörüyoruz.

Boru sektörü hakkında hedefleriniz ve sektör hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bugün küresel olarak bakarsak mevcut su altyapılarında %30 ila %40 arasında kayıplar bulunuyor. Su gibi değerli bir maddenin kaybolmaması gerekiyor. Kayıp nedenlerinin başında, boruların seçiminde doğru malzeme tercih edilmemiş olması geliyor. Plastik borularda böyle sıkıntılar, akma gibi problemlerle karşılaşılmıyor. Bu tip sıkıntılar sadece az gelişmiş ülkelerde karşımıza çıkmıyor. Bugün gelişmiş ülkelerde de eskiyen alt yapının değiştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bütün bölgelerde bir talep büyümesi bekliyoruz. Özellikle Türkiye’de de nüfusun artması ve ekonominin gelişmesiyle % 5 ila 7 arasında bir büyüme bekliyoruz. Bu rakamlar güçlü büyümeyi temsil ediyor.

Türkiye bizim için çok önemli. Burada ciddi büyüme öngörüyoruz. Önemli zorluklardan biri pazarın talebini karşılayabilmek. Borealis Avrupa’daki tesislerinden Türkiye’ye tedarik sağlıyor. Bu arada Abu Dabi’deki Adnoc ile ortak girişimimiz olan Borouge firması ile çok yakın işbirliğimiz var. Borouge 3.faz reaktörüne büyük bir yatırım yapılıyor. 2 milyon ton olan yıllık kapasitesi 2,5 milyon ton artarak toplam 4,5 milyon ton çıkacak. 2014’de devreye alınacak. Dolayısıyla Türkiye pazarı için Avrupa tesisleri dışında Borouge’un tesislerinden de yararlanacağız.

Borouge’un asıl faaliyet alanı Ortadoğu ve Asya olarak belirlendi. Ancak Borouge ve Borealis arasında çok sıkı bir işbirliği var. Türkiye gibi pazarlarda birlikteliğimizi paylaşmak üzere bir aradayız.

Son olarak hizmet verdiğiniz diğer sektörler hakkında bilgi verebilir misiniz?

İnsan sağlığı söz konusu olunca, medikal sektöründe ürün şartnameleri hayli gelişmiş, hayli zorlu. Bunu karşılayacak malzemeler için Borealis geniş kapsamlı bir ürün ailesi geliştirdi: Bormed ürün ailesi. Ürünün temizliği, saflığı ve yüksek kalitesi ön planda. Medikal sektörü, özellikle insülin ve astım sorunlarına daha komplex çözümler getiriyor. Bormed ürünlerimiz, bu komplex ihtiyaçları, bu ürünlerin performans ihtiyaçlarını karşılayacak seviyededir. Burada tekrar etmek istiyorum. Müşterilerimizle çok yakın çalışarak bu gelişmeleri gerçekleştirebiliyoruz.

Otomotiv sektöründe geleneksel olarak kullanılan malzemelerin değişimine liderlik ediyoruz. Metal, kauçuk veya geleneksel plastik malzemeleri yenilikçi ürünlerle değiştiriyoruz. İki şekilde fayda sağlıyoruz. Üretim sürecinde verimliliği sağlamak ve üretim şartlarını kolaylaştırmak. Örneğin daha önce kullanılan naylon bazlı malzemeyi bizim ürünlere yani polipropilen’e çevirdiğimizde yoğunluktan dolayı yüzde 15 kadar ağırlıktan tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. Bu da hem çevreye, hem otomobil kullanıcısına, hem otomobil imalatçısına fayda getiriyor. Bu malzemelerin torpido, pedal taşıyıcı, motor kapağı gibi örneklerini standımızda da görebilirsiniz. Son olarak bir otomobil üreticisi ile gerçekleştirdiğimiz çalışma ile arabanın metal gövdesini bizim malzemelerimizle değiştirdik. Bu arabanın çizilmesinden, insanla gerçekleşebilecek herhangi bir temasta etkilerini azaltmaya kadar çok etkili bir çözüm.

Bir diğer önemli faaliyet alanımız kablo ve tel sektörüdür. Burada özellikle dünya enerji piyasasında bir değişim gözlemliyoruz. Eskisi gibi sadece bir kaynaktan çıkan elektrik üretimi yerine, daha yeşil çevreci elektrik üretimine doğru büyük bir eğilim var. Bunlar çok farklı noktalara kurulan rüzgâr tribünleri veya solar paneller olabiliyor. Üretilen enerjinin toplanması ve dağıtımında güvenilir kablolar kullanılması gerekiyor. Kablo izolasyon malzemeleri Borealis tarafından Borlink markası altında büyük bir uzmanlık ve tecrübeyle üretiliyor. Çok yüksek gerilimlerden alçak gerilime kadar geniş bir portföyümüz var. Kapalı sistemde ürettiğimiz çapraz bağlı polietilen çok yüksek gerilimli kabloların izolasyonunu sağlıyor. Elektrik talebinin de dünyada artacağını öngörüyoruz. Ürünlerimizle bu sektörü desteklemeye devam edeceğiz. Elektrik ve enerji sektöründe bizi geleceğe taşıyacak teknoloji platformu Borlink olacak. 

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Plastik makineleri üreticileri Plast 2018’de hedef büyüttü

Yayın Tarihi:

on

Her yıl 35 milyar Euro imalat kapasitesiyle başlıca yatırım malları arasında gelen Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri sektörünün öncü firmaları 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Milano’da düzenlenen Uluslararası Plastik ve Kauçuk Sanayi Fuarı’ndaydı (PLAST). Türkiye’nin Makinecileri, 50 binin üzerinde ziyaretçinin katıldığı fuarda etkin bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdi.

Her 3 yılda bir Milano’da düzenlenen PLAST Fuarı; plastik ve kauçuk sektörlerinin yanı sıra otomotiv, yapı ve inşaat, elektrik-elektronik, bilişim ve telekomünikasyon, ambalaj, hammadde, tasarım, geri dönüşüm sektörlerinden 1,500’ün üzerinde firmayı Milano’da buluşturdu. Küresel ticaret hacmi yıllık 26 milyar dolara ulaşan Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri sektörünün en büyük fuarlarından biri olan PLAST’ta, Türkiye’nin Makinecileri uluslararası katılımcılarla bir araya geldi.

Türkiye’nin 2018 yılının ilk 5 yılında Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri ihracatını yüzde 37 artırarak 83 milyon dolara taşıdığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları belirtti;

“Plastik ve kauçuk girdileri inşaat, otomotiv gibi büyük sektörler için büyük önem taşımasına rağmen, pek çok ülkede plastik işleme makineleri üretimi plastik ihtiyacına yanıt vermekte zorlanıyor. PLAST bu alandaki çözümlerin sunulduğu önemli bir buluşma noktası. Fuarda yeni işbirlikleri kurarken, sektörde lider olan ülkelerin nitelikli uygulamalarını yerinde izledik. Türkiye’de Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri alanında güçlü bir sektörel deneyim var. PLAST ile bu bilgiyi daha da ileriye taşıyacağız. Hedefimiz dünya sektör ihracatından aldığımız payı artırmak ve uzun dönemde en büyük 10 ihracatçı ülke arasında yer almaktır.”

Fuarda çevre dostu ürünlere yoğun ilgi

Gerek Plastik ve kauçuk sektöründe geliştirilen çevre dostu ürünler, gerekse geri dönüşüm makinelerinin ziyaretçilerin ilgi odağı olduğu fuarda, Türkiye’nin Makinecileri 13. Hol’de yer alan standında ziyaretçileriyle buluştu. Fuar kapsamında, metronun fuar çıkışında tüm alan giydirilerek, büyük bir reklam çalışması gerçekleştirildi. Fuara ayrıca Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üye derneklerinden Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) de stand ile katılarak sektörü temsil etti.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plastik ve ambalaj sektörleri bu fuarda

Yayın Tarihi:

on

Plastik-Ambalaj Sektörleri ile Ağaç İşleme Teknolojisi- Mobilya Yan Sanayi sektörlerinin en büyük buluşması PLASTPAK ve İZWOOD 2018 Fuarları, 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında İzmir’de kapılarını açmak için gün sayıyor. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) iş birliğinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın desteğiyle hazırlanan fuar; 25 farklı ülkeden sektör temsilcisini bir araya getirerek bölgesine 250 milyon dolardan fazla iş hacmi sağlamayı hedefliyor.

Tüyap tarafından Fuar İzmir’de ilgili derneklerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ), Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası iş birliğiyle bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında eş zamanlı düzenlenecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları için geri sayım başladı. Son teknoloji kullanılarak geliştirilen inovasyon harikası ürünlerin yer alacağı fuarlar, global bir buluşma noktası olmasıyla sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alıyor.

Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri PLASTPAK ile eş zamanlı düzenlenecek İzmir Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı İZWOOD, 25 binin üzerinde sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturmayı hedefliyor.  Sektörün yeni pazarlara ulaşmasında da önemli bir köprü olan PLASTPAK ve İZWOOD, her yıl düzenlenen birbirinden spesifik programlarla da gündem yönetimini üstlendiği gibi Türkiye’de var olan endüstrilerin dünya pazarında söz sahibi olması için önemli bir görev üstleniyor. Sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getirerek, son teknoloji ürünleri ziyaretçilerle buluşturan PLASTPAK ve İZWOOD; geniş ürün grubu ile dikkatleri bu yıl da üzerine çekmeye hazırlanıyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) işbirliğiyle düzenlenen PLASTPAK; Plastik makineleri, kimyasal ve hammaddeler, kalıp, ısı ve kontrol cihazları, makine yan ve ara sanayi, hidrolik ve pnömatik sistemler, ambalaj makineleri, ambalaj ürünleri, ambalaj üretimine yönelik yardımcı cihaz, donanım ve sistemler, hammadde ve ara ürünler, hizmetler, geri dönüşüm ile ilgili ürünler sergilenecek.  Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) iş birliğiyle düzenlenecek olan İZWOOD 2018’de ise; orman endüstrisi için makine, teknik donanım ve hizmetler, ağaç işleme makineleri, yüzey işlemleri makineleri, ağaç kesme makineleri, elektrikli ve mekanik el aletleri, mobilya üretim makineleri sektör profesyonellerine tanıtılacak. Aynı alanda eş zamanlı düzenlenen İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı kapsamındaysa ahşap orman ürünleri, mobilya aksesuarları, kimyasal malzemeler, boya, vernik, cila ve renklendiriciler, oturma grubu ve yatak üretim malzemeleri, üretim alet, ekipman ve yardımcı ürünler sergilenecek.

Alım heyetlerinin ajandasında…

Öte yandan yurt dışından yoğun bir alım heyetini de konuk etmeye hazırlanan fuarlar; 25 ülkeden gelecek iş insanlarının yanı sıra Türkiye’nin 60 farklı şehrinden gelecek toplam 25.000 profesyonel ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor. Fuarlar; Türkiye endüstrisinin büyümesi için çalışan tüm firmaların yeni pazarlara ulaşmasında önemli bir köprü oluyor.

Bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihlerinde Tüyap tarafından Fuar İzmir’de gerçekleşecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için plastpakfuari.com ve izwoodfuari.com websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları için geri sayım başladı!

Yayın Tarihi:

on

Plastik-Ambalaj Sektörleri ile Ağaç İşleme Teknolojisi- Mobilya Yan Sanayi sektörlerinin en büyük buluşması PLASTPAK ve İZWOOD 2018 Fuarları, 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında İzmir’de kapılarını açmak için gün sayıyor. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) iş birliğinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın desteğiyle hazırlanan fuar; 25 farklı ülkeden sektör temsilcisini bir araya getirerek bölgesine 250 milyon dolardan fazla iş hacmi sağlamayı hedefliyor.

Tüyap Fuar İzmir tarafından ilgili derneklerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ), Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası iş birliğiyle bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında eş zamanlı düzenlenecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları için geri sayım başladı. Son teknoloji kullanılarak geliştirilen inovasyon harikası ürünlerin yer alacağı fuarlar, global bir buluşma noktası olmasıyla sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alıyor.

Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri PLASTPAK ile eş zamanlı düzenlenecek İzmir Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı İZWOOD, 25 binin üzerinde sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturmayı hedefliyor.  Sektörün yeni pazarlara ulaşmasında da önemli bir köprü olan PLASTPAK ve İZWOOD, her yıl düzenlenen birbirinden spesifik programlarla da gündem yönetimini üstlendiği gibi Türkiye’de var olan endüstrilerin dünya pazarında söz sahibi olması için önemli bir görev üstleniyor. Sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getirerek, son teknoloji ürünleri ziyaretçilerle buluşturan PLASTPAK ve İZWOOD; geniş ürün grubu ile dikkatleri bu yıl da üzerine çekmeye hazırlanıyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) işbirliğiyle düzenlenen PLASTPAK; Plastik makineleri, kimyasal ve hammaddeler, kalıp, ısı ve kontrol cihazları, makine yan ve ara sanayi, hidrolik ve pnömatik sistemler, ambalaj makineleri, ambalaj ürünleri, ambalaj üretimine yönelik yardımcı cihaz, donanım ve sistemler, hammadde ve ara ürünler, hizmetler, geri dönüşüm ile ilgili ürünler sergilenecek.  Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) iş birliğiyle düzenlenecek olan İZWOOD 2018’de ise; orman endüstrisi için makine, teknik donanım ve hizmetler, ağaç işleme makineleri, yüzey işlemleri makineleri, ağaç kesme makineleri, elektrikli ve mekanik el aletleri, mobilya üretim makineleri sektör profesyonellerine tanıtılacak. Aynı alanda eş zamanlı düzenlenen İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı kapsamındaysa ahşap orman ürünleri, mobilya aksesuarları, kimyasal malzemeler, boya, vernik, cila ve renklendiriciler, oturma grubu ve yatak üretim malzemeleri, üretim alet, ekipman ve yardımcı ürünler sergilenecek.

Öte yandan yurt dışından yoğun bir alım heyetini de konuk etmeye hazırlanan fuarlar; 25 ülkeden gelecek iş insanlarının yanı sıra Türkiye’nin 60 farklı şehrinden gelecek toplam 25.000 profesyonel ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor. Fuarlar; Türkiye endüstrisinin büyümesi için çalışan tüm firmaların yeni pazarlara ulaşmasında önemli bir köprü oluyor.

Bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihlerinde Tüyap Fuar İzmir’de gerçekleşecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için plastpakfuari.com ve izwoodfuari.com websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler