Connect with us

Etkinlikler

Dünyaca tanınmış tasarımcılar, Design Turkey için gelecek

Yayın Tarihi:

on

Dünya Endüstriyel Tasarım Otoriteleri, Design Turkey İçin İstanbul’da Buluşuyor

Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ için geri sayım başladı. Jürisinde Jaguar XJR15 ve BMW için Le Mans 24 Hour yarışını kazanan otomobiller ile Williams F1 için Formula One otomobilleri tasarlayan, Lotus Cars firmasında baş tasarımcı olarak çalışmış Peter Stevens, Samsung ve Lenovo gibi Uzak Doğu’nun parlayan firmalarına danışmanlık yapan ABD’li tasarımcı Gordon Bruce ve Malezya Tasarım Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ahmad Haji Zainuddin gibi tasarım dünyası duayenlerinin yer aldığı “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, 30 Kasım’da sahiplerini bulacak.

Türkiye’de kullanıcıların ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirmek amacıyla bir TURQUALITY® etkinliği olarak T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) işbirliği ile düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, 30 Kasım’da sahiplerini bulacak.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin bu yılki jürisinde, dünyaca ünlü yerli ve yabancı endüstriyel tasarımcılar bulunuyor. Bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen projenin ödül töreni, 30 Kasım 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Dünyaca tanınmış tasarımcılar Design Turkey için gelecek

Design Turkey’nin bu yılki jürisinde yer alan dünyaca ünlü yerli ve yabancı tasarımcılar; ön eleme aşamasını geçen Türk tasarımcıların projelerini değerlendirmek üzere, 27-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da buluşacak.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin jürisinde, Jaguar XJR15 ve BMW için Le Mans 24 Hour yarışını kazanan otomobiller ile Williams F1 için Formula One otomobilleri tasarlayan Peter Stevens, Malezya Tasarım Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ahmad Haji Zainuddin, ‘Eliot Noyes & Associates: Architecture and Industrial Design’ gibi tasarım dünyasında efsane sayılan bir tasarım firmasında çalışan, Samsung Yenilikçi Tasarım Laboratuarı kurucularından, Lenovo ve Huawei gibi Uzak Doğu’nun parlayan firmalarına danışmanlık yapan ABD’li tasarımcı Gordon Bruce, özellikle İskandinavya ülkelerinde tasarım odaklı firma ve tasarımcılar üzerine araştırmaları ile tanınan akademisyen Birgit H. Jevnaker ile National Taiwan University of Science and Technology’deki Yaratıcı Tasarım Merkezi’nin CEO’su, uluslararası birçok tasarım ödülüne sahip Wen-chi Chang gibi endüstriyel tasarımın çok sayıda duayen ismi bulunuyor.

Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil eden Koray Özgen, Özgür Taşar ve Türkmen Cem Cansu gibi Türk tasarımcıların ve birçok deneyimli Türk akademisyen, uzman ve endüstriyel tasarımcının da yer aldığı Jüri Kurulu, başvuruların her geçen yıl arttığı Design Turkey’deki tasarımları değerlendirecek.

521 sektörel ürün için başvuru yapıldı

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ne tasarımcısı, marka sahibi ya da üreticisi Türk olan ürünler için başvuru yapılabiliyor. Başvurunun www.designturkey.org.tr üzerinden yapıldığı projeye bu yıl 521 sektörel ürün başvurusu gerçekleşti. Design Turkey’de ödül alan tasarımların aynı başarıyı uluslararası tasarım ödül organizasyonlarında da gösterdiğini anlatan Design Turkey İcra Kurulu Üyesi ve ETMK İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Özlem Er, uluslararası organizasyonlarda çeşitli ödüllere değer bulunan Design Turkey ödüllü tasarımların, üretici firmaların marka bilinirliğine ve imajına dolayısıyla ticari başarısına olumlu katkı yaptığını belirtti.

TURQUALITY®  ‘Tasarım’ın gelişmesine de destek oluyor

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından geliştirilen ve başarıyla uygulanan TURQUALITY®  programı, tasarımdan pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar, markalaşmanın ve dünya markası olmanın tüm süreçlerini destekliyor ve ülkemizde markalaşma bilincinin oluşmasına önemli katkılar sunuyor. Ekonomi Bakanlığı, TURQUALITY®  Programı kapsamında ayrıca markalaşmanın en önemli unsurlarından olan ‘Tasarım’ın ülkemizde farkındalığının artmasına ve gelişmesine destek olmayı amaçlıyor.

 Design Turkey ödüllü tasarımlar, ticari başarı getiriyor…

2010 Design Turkey Ödülleri’nde ‘İyi Tasarım Ödülü”ne değer bulunan Steppen Bio Kalem (Tohumlu Kalem)  tasarım ürünü, Design Turkey ödülünün ardından satışlarında yüzde 200 oranında artış yakaladı. Step Otomotiv ve Kalıp Sanayii’nin DesignUM Tasarım ekibi tarafından tasarlanan kalemler, çevreci özelliğiyle ön plana çıkıyor. Biyolojik olarak doğada çözünen bioplastik hammadde, geri dönüştürülmüş karton ve toksik madde içermeyen mürekkebin kullanıldığı bu ürün, üç adet karaçam tohumu içeriyor. Yine Vestel’in 2010 yılında Üstün Tasarım Ödülüne değer bulunan No–Frost Buzdolabı, Design Turkey Ödülünün ardından satışlarında ciddi oranda artış kaydetti.  Vestel’in bu ödüllü tasarımı, Design Turkey sonrasında, Design Award 2011, German Design Award Nominee 2012 ve Plus X Award Design / Ease of Use ödüllerine de değer bulundu.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2012 Jüri Üyeleri :

Ambalaj
1. Ahmad Haji Zainuddin, Prof. Dr., Malezya Tasarım Konseyi Başkanı
2. Aslıhan Arıkan, Genel Sekreter Vekili, Ambalaj Sanayicileri Derneği

3. Mine Ovacık Dörtbaş, Yrd.Doç.Dr, Yaşar Üniversitesi
4. Ömer Durmaz, Öğretim görevlisi, Dokuz Eylül Üniversitesi
5. Steve Battle, Design Futures, Sheffield Hallam University

Aydınlatma-Yapı Gereçleri
1. Aslı Kıyak İngin, Türkiye
2. Hakan Gürsu, Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi
3. Paola Urbano, Italya
4. Steve Jones, Innermost, İngiltere
5. Yavuz Irmak, Yrd. Doç., Yeditepe Üniversitesi

Elektronik ürünler – Ev cihazları – Tıbbi cihazlar ve gereçler
1. Ali Berkman, Dr., UtrLab, Türkiye
2. Emre Ergene, Emre Ergene Tasarım, Türkiye
3. Eser Tezeren, Yrd. Doç., Doğuş Üniversitesi
4. Gordon Bruce, Gordon Bruce Design, ABD
5. Salvatore Micieli, Micieli Design, Italya

Ev Mobilyası – Ofis Mobilyası
1. Akın Nalça, Terminal Design, Türkiye
2. Birgit H. Jevnaker, Doç. Dr., BI Norwegian Business School, Norveç
3. Namık K. Özer, MTT Ltd.Şti., Türkiye
4. Nuray Keskin, Nuray Kesin Tasarım, Türkiye
5. Oğuz Bayrakçı, Prof. Dr., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları – Spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler
1. Esin Düzakın, Yrd. Doç., Marmara Üniversitesi
2. Koray Özgen, Özgen Design Studio, Fransa
3. Özgür Taşar, Philips Design, Hollanda
4. Şahika Etemoğlu, Cam Ocağı Vakfı, Türkiye
5. Wen-chi Chang, Prof. Dr.,  National Taiwan University of Science and Technology

Kamusal ve ticari ürünler – Ulaşım ve taşıma araçları – Yatırım ürünleri
1. Armağan Birgil, BirgilDESIGN, Türkiye
2. Türkmen Cem Cansu, İtalya
3. Mehmet İstemi, Talu Mimarlık, Türkiye
4. Peter Stevens, Peter Stevens Design, İngiltere
5. Pete Avondoglio, Umeå Institute of Design, İsveç

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Etkinlikler

Plastik makineleri üreticileri Plast 2018’de hedef büyüttü

Yayın Tarihi:

on

Her yıl 35 milyar Euro imalat kapasitesiyle başlıca yatırım malları arasında gelen Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri sektörünün öncü firmaları 29 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Milano’da düzenlenen Uluslararası Plastik ve Kauçuk Sanayi Fuarı’ndaydı (PLAST). Türkiye’nin Makinecileri, 50 binin üzerinde ziyaretçinin katıldığı fuarda etkin bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdi.

Her 3 yılda bir Milano’da düzenlenen PLAST Fuarı; plastik ve kauçuk sektörlerinin yanı sıra otomotiv, yapı ve inşaat, elektrik-elektronik, bilişim ve telekomünikasyon, ambalaj, hammadde, tasarım, geri dönüşüm sektörlerinden 1,500’ün üzerinde firmayı Milano’da buluşturdu. Küresel ticaret hacmi yıllık 26 milyar dolara ulaşan Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri sektörünün en büyük fuarlarından biri olan PLAST’ta, Türkiye’nin Makinecileri uluslararası katılımcılarla bir araya geldi.

Türkiye’nin 2018 yılının ilk 5 yılında Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri ihracatını yüzde 37 artırarak 83 milyon dolara taşıdığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları belirtti;

“Plastik ve kauçuk girdileri inşaat, otomotiv gibi büyük sektörler için büyük önem taşımasına rağmen, pek çok ülkede plastik işleme makineleri üretimi plastik ihtiyacına yanıt vermekte zorlanıyor. PLAST bu alandaki çözümlerin sunulduğu önemli bir buluşma noktası. Fuarda yeni işbirlikleri kurarken, sektörde lider olan ülkelerin nitelikli uygulamalarını yerinde izledik. Türkiye’de Plastik ve Kauçuk İşleme Makineleri alanında güçlü bir sektörel deneyim var. PLAST ile bu bilgiyi daha da ileriye taşıyacağız. Hedefimiz dünya sektör ihracatından aldığımız payı artırmak ve uzun dönemde en büyük 10 ihracatçı ülke arasında yer almaktır.”

Fuarda çevre dostu ürünlere yoğun ilgi

Gerek Plastik ve kauçuk sektöründe geliştirilen çevre dostu ürünler, gerekse geri dönüşüm makinelerinin ziyaretçilerin ilgi odağı olduğu fuarda, Türkiye’nin Makinecileri 13. Hol’de yer alan standında ziyaretçileriyle buluştu. Fuar kapsamında, metronun fuar çıkışında tüm alan giydirilerek, büyük bir reklam çalışması gerçekleştirildi. Fuara ayrıca Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üye derneklerinden Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) de stand ile katılarak sektörü temsil etti.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plastik ve ambalaj sektörleri bu fuarda

Yayın Tarihi:

on

Plastik-Ambalaj Sektörleri ile Ağaç İşleme Teknolojisi- Mobilya Yan Sanayi sektörlerinin en büyük buluşması PLASTPAK ve İZWOOD 2018 Fuarları, 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında İzmir’de kapılarını açmak için gün sayıyor. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) iş birliğinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın desteğiyle hazırlanan fuar; 25 farklı ülkeden sektör temsilcisini bir araya getirerek bölgesine 250 milyon dolardan fazla iş hacmi sağlamayı hedefliyor.

Tüyap tarafından Fuar İzmir’de ilgili derneklerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ), Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası iş birliğiyle bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında eş zamanlı düzenlenecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları için geri sayım başladı. Son teknoloji kullanılarak geliştirilen inovasyon harikası ürünlerin yer alacağı fuarlar, global bir buluşma noktası olmasıyla sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alıyor.

Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri PLASTPAK ile eş zamanlı düzenlenecek İzmir Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı İZWOOD, 25 binin üzerinde sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturmayı hedefliyor.  Sektörün yeni pazarlara ulaşmasında da önemli bir köprü olan PLASTPAK ve İZWOOD, her yıl düzenlenen birbirinden spesifik programlarla da gündem yönetimini üstlendiği gibi Türkiye’de var olan endüstrilerin dünya pazarında söz sahibi olması için önemli bir görev üstleniyor. Sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getirerek, son teknoloji ürünleri ziyaretçilerle buluşturan PLASTPAK ve İZWOOD; geniş ürün grubu ile dikkatleri bu yıl da üzerine çekmeye hazırlanıyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) işbirliğiyle düzenlenen PLASTPAK; Plastik makineleri, kimyasal ve hammaddeler, kalıp, ısı ve kontrol cihazları, makine yan ve ara sanayi, hidrolik ve pnömatik sistemler, ambalaj makineleri, ambalaj ürünleri, ambalaj üretimine yönelik yardımcı cihaz, donanım ve sistemler, hammadde ve ara ürünler, hizmetler, geri dönüşüm ile ilgili ürünler sergilenecek.  Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) iş birliğiyle düzenlenecek olan İZWOOD 2018’de ise; orman endüstrisi için makine, teknik donanım ve hizmetler, ağaç işleme makineleri, yüzey işlemleri makineleri, ağaç kesme makineleri, elektrikli ve mekanik el aletleri, mobilya üretim makineleri sektör profesyonellerine tanıtılacak. Aynı alanda eş zamanlı düzenlenen İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı kapsamındaysa ahşap orman ürünleri, mobilya aksesuarları, kimyasal malzemeler, boya, vernik, cila ve renklendiriciler, oturma grubu ve yatak üretim malzemeleri, üretim alet, ekipman ve yardımcı ürünler sergilenecek.

Alım heyetlerinin ajandasında…

Öte yandan yurt dışından yoğun bir alım heyetini de konuk etmeye hazırlanan fuarlar; 25 ülkeden gelecek iş insanlarının yanı sıra Türkiye’nin 60 farklı şehrinden gelecek toplam 25.000 profesyonel ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor. Fuarlar; Türkiye endüstrisinin büyümesi için çalışan tüm firmaların yeni pazarlara ulaşmasında önemli bir köprü oluyor.

Bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihlerinde Tüyap tarafından Fuar İzmir’de gerçekleşecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için plastpakfuari.com ve izwoodfuari.com websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları için geri sayım başladı!

Yayın Tarihi:

on

Plastik-Ambalaj Sektörleri ile Ağaç İşleme Teknolojisi- Mobilya Yan Sanayi sektörlerinin en büyük buluşması PLASTPAK ve İZWOOD 2018 Fuarları, 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında İzmir’de kapılarını açmak için gün sayıyor. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) iş birliğinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın desteğiyle hazırlanan fuar; 25 farklı ülkeden sektör temsilcisini bir araya getirerek bölgesine 250 milyon dolardan fazla iş hacmi sağlamayı hedefliyor.

Tüyap Fuar İzmir tarafından ilgili derneklerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri (İZFAŞ), Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası iş birliğiyle bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihleri arasında eş zamanlı düzenlenecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları için geri sayım başladı. Son teknoloji kullanılarak geliştirilen inovasyon harikası ürünlerin yer alacağı fuarlar, global bir buluşma noktası olmasıyla sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alıyor.

Plastik ve Ambalaj Teknolojisi Makine ve Malzemeleri PLASTPAK ile eş zamanlı düzenlenecek İzmir Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri ve İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı İZWOOD, 25 binin üzerinde sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturmayı hedefliyor.  Sektörün yeni pazarlara ulaşmasında da önemli bir köprü olan PLASTPAK ve İZWOOD, her yıl düzenlenen birbirinden spesifik programlarla da gündem yönetimini üstlendiği gibi Türkiye’de var olan endüstrilerin dünya pazarında söz sahibi olması için önemli bir görev üstleniyor. Sanayinin gelişimine yön veren sektörleri aynı çatı altında bir araya getirerek, son teknoloji ürünleri ziyaretçilerle buluşturan PLASTPAK ve İZWOOD; geniş ürün grubu ile dikkatleri bu yıl da üzerine çekmeye hazırlanıyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) işbirliğiyle düzenlenen PLASTPAK; Plastik makineleri, kimyasal ve hammaddeler, kalıp, ısı ve kontrol cihazları, makine yan ve ara sanayi, hidrolik ve pnömatik sistemler, ambalaj makineleri, ambalaj ürünleri, ambalaj üretimine yönelik yardımcı cihaz, donanım ve sistemler, hammadde ve ara ürünler, hizmetler, geri dönüşüm ile ilgili ürünler sergilenecek.  Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) iş birliğiyle düzenlenecek olan İZWOOD 2018’de ise; orman endüstrisi için makine, teknik donanım ve hizmetler, ağaç işleme makineleri, yüzey işlemleri makineleri, ağaç kesme makineleri, elektrikli ve mekanik el aletleri, mobilya üretim makineleri sektör profesyonellerine tanıtılacak. Aynı alanda eş zamanlı düzenlenen İzmir Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı kapsamındaysa ahşap orman ürünleri, mobilya aksesuarları, kimyasal malzemeler, boya, vernik, cila ve renklendiriciler, oturma grubu ve yatak üretim malzemeleri, üretim alet, ekipman ve yardımcı ürünler sergilenecek.

Öte yandan yurt dışından yoğun bir alım heyetini de konuk etmeye hazırlanan fuarlar; 25 ülkeden gelecek iş insanlarının yanı sıra Türkiye’nin 60 farklı şehrinden gelecek toplam 25.000 profesyonel ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor. Fuarlar; Türkiye endüstrisinin büyümesi için çalışan tüm firmaların yeni pazarlara ulaşmasında önemli bir köprü oluyor.

Bu yıl 10-14 Nisan 2018 tarihlerinde Tüyap Fuar İzmir’de gerçekleşecek PLASTPAK ve İZWOOD Fuarları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için plastpakfuari.com ve izwoodfuari.com websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler