Connect with us

ETKİNLİK

Dünyaca tanınmış tasarımcılar, Design Turkey için gelecek

Yayın Tarihi:

Dünya Endüstriyel Tasarım Otoriteleri, Design Turkey İçin İstanbul’da Buluşuyor

Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ için geri sayım başladı. Jürisinde Jaguar XJR15 ve BMW için Le Mans 24 Hour yarışını kazanan otomobiller ile Williams F1 için Formula One otomobilleri tasarlayan, Lotus Cars firmasında baş tasarımcı olarak çalışmış Peter Stevens, Samsung ve Lenovo gibi Uzak Doğu’nun parlayan firmalarına danışmanlık yapan ABD’li tasarımcı Gordon Bruce ve Malezya Tasarım Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ahmad Haji Zainuddin gibi tasarım dünyası duayenlerinin yer aldığı “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, 30 Kasım’da sahiplerini bulacak.

Türkiye’de kullanıcıların ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirmek amacıyla bir TURQUALITY® etkinliği olarak T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) işbirliği ile düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, 30 Kasım’da sahiplerini bulacak.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin bu yılki jürisinde, dünyaca ünlü yerli ve yabancı endüstriyel tasarımcılar bulunuyor. Bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen projenin ödül töreni, 30 Kasım 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Dünyaca tanınmış tasarımcılar Design Turkey için gelecek

Design Turkey’nin bu yılki jürisinde yer alan dünyaca ünlü yerli ve yabancı tasarımcılar; ön eleme aşamasını geçen Türk tasarımcıların projelerini değerlendirmek üzere, 27-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da buluşacak.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin jürisinde, Jaguar XJR15 ve BMW için Le Mans 24 Hour yarışını kazanan otomobiller ile Williams F1 için Formula One otomobilleri tasarlayan Peter Stevens, Malezya Tasarım Konseyi Başkanı Prof. Dr. Ahmad Haji Zainuddin, ‘Eliot Noyes & Associates: Architecture and Industrial Design’ gibi tasarım dünyasında efsane sayılan bir tasarım firmasında çalışan, Samsung Yenilikçi Tasarım Laboratuarı kurucularından, Lenovo ve Huawei gibi Uzak Doğu’nun parlayan firmalarına danışmanlık yapan ABD’li tasarımcı Gordon Bruce, özellikle İskandinavya ülkelerinde tasarım odaklı firma ve tasarımcılar üzerine araştırmaları ile tanınan akademisyen Birgit H. Jevnaker ile National Taiwan University of Science and Technology’deki Yaratıcı Tasarım Merkezi’nin CEO’su, uluslararası birçok tasarım ödülüne sahip Wen-chi Chang gibi endüstriyel tasarımın çok sayıda duayen ismi bulunuyor.

Türkiye’yi yurtdışında başarıyla temsil eden Koray Özgen, Özgür Taşar ve Türkmen Cem Cansu gibi Türk tasarımcıların ve birçok deneyimli Türk akademisyen, uzman ve endüstriyel tasarımcının da yer aldığı Jüri Kurulu, başvuruların her geçen yıl arttığı Design Turkey’deki tasarımları değerlendirecek.

521 sektörel ürün için başvuru yapıldı

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’ne tasarımcısı, marka sahibi ya da üreticisi Türk olan ürünler için başvuru yapılabiliyor. Başvurunun www.designturkey.org.tr üzerinden yapıldığı projeye bu yıl 521 sektörel ürün başvurusu gerçekleşti. Design Turkey’de ödül alan tasarımların aynı başarıyı uluslararası tasarım ödül organizasyonlarında da gösterdiğini anlatan Design Turkey İcra Kurulu Üyesi ve ETMK İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Özlem Er, uluslararası organizasyonlarda çeşitli ödüllere değer bulunan Design Turkey ödüllü tasarımların, üretici firmaların marka bilinirliğine ve imajına dolayısıyla ticari başarısına olumlu katkı yaptığını belirtti.

TURQUALITY®  ‘Tasarım’ın gelişmesine de destek oluyor

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından geliştirilen ve başarıyla uygulanan TURQUALITY®  programı, tasarımdan pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar, markalaşmanın ve dünya markası olmanın tüm süreçlerini destekliyor ve ülkemizde markalaşma bilincinin oluşmasına önemli katkılar sunuyor. Ekonomi Bakanlığı, TURQUALITY®  Programı kapsamında ayrıca markalaşmanın en önemli unsurlarından olan ‘Tasarım’ın ülkemizde farkındalığının artmasına ve gelişmesine destek olmayı amaçlıyor.

 Design Turkey ödüllü tasarımlar, ticari başarı getiriyor…

2010 Design Turkey Ödülleri’nde ‘İyi Tasarım Ödülü”ne değer bulunan Steppen Bio Kalem (Tohumlu Kalem)  tasarım ürünü, Design Turkey ödülünün ardından satışlarında yüzde 200 oranında artış yakaladı. Step Otomotiv ve Kalıp Sanayii’nin DesignUM Tasarım ekibi tarafından tasarlanan kalemler, çevreci özelliğiyle ön plana çıkıyor. Biyolojik olarak doğada çözünen bioplastik hammadde, geri dönüştürülmüş karton ve toksik madde içermeyen mürekkebin kullanıldığı bu ürün, üç adet karaçam tohumu içeriyor. Yine Vestel’in 2010 yılında Üstün Tasarım Ödülüne değer bulunan No–Frost Buzdolabı, Design Turkey Ödülünün ardından satışlarında ciddi oranda artış kaydetti.  Vestel’in bu ödüllü tasarımı, Design Turkey sonrasında, Design Award 2011, German Design Award Nominee 2012 ve Plus X Award Design / Ease of Use ödüllerine de değer bulundu.

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2012 Jüri Üyeleri :

Ambalaj
1. Ahmad Haji Zainuddin, Prof. Dr., Malezya Tasarım Konseyi Başkanı
2. Aslıhan Arıkan, Genel Sekreter Vekili, Ambalaj Sanayicileri Derneği

3. Mine Ovacık Dörtbaş, Yrd.Doç.Dr, Yaşar Üniversitesi
4. Ömer Durmaz, Öğretim görevlisi, Dokuz Eylül Üniversitesi
5. Steve Battle, Design Futures, Sheffield Hallam University

Aydınlatma-Yapı Gereçleri
1. Aslı Kıyak İngin, Türkiye
2. Hakan Gürsu, Dr., Orta Doğu Teknik Üniversitesi
3. Paola Urbano, Italya
4. Steve Jones, Innermost, İngiltere
5. Yavuz Irmak, Yrd. Doç., Yeditepe Üniversitesi

Elektronik ürünler – Ev cihazları – Tıbbi cihazlar ve gereçler
1. Ali Berkman, Dr., UtrLab, Türkiye
2. Emre Ergene, Emre Ergene Tasarım, Türkiye
3. Eser Tezeren, Yrd. Doç., Doğuş Üniversitesi
4. Gordon Bruce, Gordon Bruce Design, ABD
5. Salvatore Micieli, Micieli Design, Italya

Ev Mobilyası – Ofis Mobilyası
1. Akın Nalça, Terminal Design, Türkiye
2. Birgit H. Jevnaker, Doç. Dr., BI Norwegian Business School, Norveç
3. Namık K. Özer, MTT Ltd.Şti., Türkiye
4. Nuray Keskin, Nuray Kesin Tasarım, Türkiye
5. Oğuz Bayrakçı, Prof. Dr., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye

Ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları – Spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler
1. Esin Düzakın, Yrd. Doç., Marmara Üniversitesi
2. Koray Özgen, Özgen Design Studio, Fransa
3. Özgür Taşar, Philips Design, Hollanda
4. Şahika Etemoğlu, Cam Ocağı Vakfı, Türkiye
5. Wen-chi Chang, Prof. Dr.,  National Taiwan University of Science and Technology

Kamusal ve ticari ürünler – Ulaşım ve taşıma araçları – Yatırım ürünleri
1. Armağan Birgil, BirgilDESIGN, Türkiye
2. Türkmen Cem Cansu, İtalya
3. Mehmet İstemi, Talu Mimarlık, Türkiye
4. Peter Stevens, Peter Stevens Design, İngiltere
5. Pete Avondoglio, Umeå Institute of Design, İsveç

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Reklamlar

ETKİNLİK

Plast Eurasia İstanbul 2017’ye dünya büyük ilgi gösterdi

Yayın Tarihi:

Yazar:

TÜYAP tarafından PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) işbirliği ile düzenlenen Plast Eurasia İstanbul 2017, 27.Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 43 ülkeden 1.087 firma ve firma temsilciliği ve 101 ülkeden 53.919 sektör profesyonelini 6 – 9 Aralık tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da bir araya getirdi. Bu yıl fuara gelen yerli profesyonel ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla %10 artarak 47.096, yabancı profesyonel ziyaretçi sayısı ise geçen yıla oranla %35 artarak 6.823 olmuştur.

Sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten Plast Eurasia İstanbul Fuarı’na, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Üsküp ve Kahire’de yer alan Tüyap yurtdışı ofislerinin de katkılarıyla 31 ülkeden alım heyeti organizasyonu düzenlendi. Azerbaycan, Belarus, Benin, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan bu ülkeler içerisindedir. Alım heyetlerinin yanı sıra Çin, Hindistan ve Tayvan’dan fuara milli katılım sağlandı.

Uluslararası niteliği ile dünyanın önemli fuarları arasında yerini alan Plast Eurasia İstanbul yerli ve yabancı sektör mensuplarını plastik sektörünün önde gelen firmaları ile buluşturarak Türk plastik sektörünün gelişimi için büyük bir katkı sağladı. Bu sene özellikle yurt dışından gelen ziyaretçi oranında ciddi bir artışın yaşandığı Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nın, dünya çapında bir fuar olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Plastik sektörünün her zaman yanında olarak, sektörün ilerlemesine katkı sağlayan Plast Eurasia İstanbul, 2018 yılında 5 – 8 Aralık tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da katılımcılar ile profesyonel ziyaretçileri yeniden bir araya getirecektir. Daha detaylı bilgi için lütfen www.plasteurasia.com adresini ziyaret ediniz.

Devamını Oku

ETKİNLİK

PAOSB’den Akıllı Yatırım Kârlı Üretime Çağrı

Yayın Tarihi:

PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB (PAOSB), bu yıl 100’e yakın ülkeden binlerce ziyaretçiyi ağırlayan 27. Plast Eurasia Fuarı’na katıldı. Türkiye’nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi olan PAOSB, “Akıllı yatırım, kârlı üretim” sloganı ile Fuaye F 5’teki standında katılımcıları ve fuar ziyaretçileriyle buluştu. Sanayiciye yüzde 45 yatırım teşviki, üretim maliyetlerini düşüren yüzde 30 enerji tedariki ve avantajlı konumu ile dikkat çeken PAOSB, fuar ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördü.

Dünyanın en büyük ikinci, Avrasya’nın ise en büyük plastik fuarı olan 27. Plast Eurasia Fuarı 06-09 Aralık tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Dört gün boyunca sektörün nabzını tutan fuar, yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Bu yıl fuara ilk kez katılan PAGDER&ASLAN OSB, Fuaye F 5’teki standında PAOSB ile ilgili bilgileri katılımcı ve fuar ziyaretçileri ile paylaştı.

İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı ile sanayiciler için cazibe noktası oluşturan PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB, Kırklareli’nin Vize İlçesinde hayata geçiyor. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve ASREY İnşaat girişimi olan PAOSB, Türkiye’nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini taşıyor.

Sanayicilere sunduğu yüzde 45 yatırım teşviki ve yüzde 30 daha ucuz enerji tedariki ile değerli bir yatırım rotası olan PAOSB, modern altyapısı ve sosyal yaşam imkânları ile plastik sanayinin yeni üretim üssü olmaya hazırlanıyor. İhtisas OSB’nin altyapı inşaatı tamamlandı ve 2018 yılından itibaren üst yapı yatırımlarına hazır hale geldi.

Plast Eurasia Fuarı’nda beklentilerinin üstünde bir ilgi ile karşılaştıklarını belirten PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Başkanı Fidan Aslan Eroğlu şunları söyledi; “Plast Eurasia Fuarı sanayicilerimiz ile buluşmamız açısından son derece verimli geçti. PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB ile neleri amaçlıyoruz, ne gibi avantajlar sunuyoruz sorularının yanıtını dört gün boyunca süren fuarda ziyaretçilerimizle paylaştık. Sanayicilerimizden oldukça yoğun ilgi gördük. İhtisas OSB’mizin 650 bin metrekarelik alanında 69 katılımcımız bulunuyor. İmalat sanayinin farklı kollarını kucaklayacak büyüme hedeflerimizle birlikte yarattığımız sinerji daha da artacak. Plast Eurasia Fuarı’nda gördüğümüz ilgi bu hedefler konusunda bizi cesaretlendirdi. OSB’mizde çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Altyapı inşaatımız yılsonu itibariyle tamamlandı ve 2018 yılında yatırımlar için hazır hale geldi. Fabrikalarımızın yükselmeye başlaması ile ülkemize kattığımız değeri artırmayı hedefliyoruz”.

Devamını Oku

ETKİNLİK

Plast Eurasia İstanbul 2017 tüm hızıyla sürüyor

Yayın Tarihi:

TÜYAP tarafından (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 6 Aralık Çarşamba günü kapılarını açan “Plast Eurasia İstanbul 2017, 27. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı”, ikinci gününde tüm hızıyla devam ediyor.
Fuara motor ve redüktör satıcısı firmalar da katılıyor.
Alman menşeli Baumüller, yeni ürünleriyle fuarda yer alan firmalardan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1418B numaralı salonda katılımcıları karşılayan Baumüller, Türkiye pazarındaki ilişki ağını genişletmek üzere görüş alışverişinde bulunuyor.
Meg Endüstri de fuarın katılımcılarından.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pek çok motor ve redüktör üreticisinin bayiliğini yapan Meg Endüstri, 410B numaralı standda ziyaretçilerini bekliyor.
Ege Redüktör ise yeni tip “EA redüktörler”le fuara katılım gösteriyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ege Redüktör, 403B numaralı standda ziyaretçileriyle buluşuyor.
Zet Redüktör ise 1204C numaralı standda, yeni Hydro-ZET redüktörler başta olmak üzere son teknoloji ürünlerini sergiliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plast Eurasia İstanbul 2017’nin uluslararası katılımcılarından Hang Zhou Xiaoshan Shuguang Machinery Factory de 1425H no.lu standda sektör temsilcileriyle buluşuyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MONETA Tanıtım Yayın Grubu da Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Dergisi ile Pompa ve Vana Sistemleri Dergisi’yle 800A no.lu standda katılımcılarla buluşmaya devam ediyor. MONETA standını ziyaret eden okurlar özel sektörel yayınlara ücretsiz ulaşma imkânı buluyor.

Plast Eurasia İstanbul 2017, 27. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 9 Aralık Cumartesi akşamına kadar ziyarete açık.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler