Connect with us

ETKİNLİK

Dünyada üretilen gıdanın 1,3 milyar tonu israf ediliyor

Yayın Tarihi:

Dünya genelinde yaklaşık olarak bir milyarı aşkın insan açlık sınırında yaşıyor ve toplam gıda üretiminin ise üçte biri çöpe gidiyor. Sadece ABD ve İngiltere’de israf edilen gıdalar eğer ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmiş olsaydı, dünyadaki açlık sorunu tümüyle çözülmüş olurdu. Gıda sektöründe plastik uygulamalarının faydaları PAGEV’in Plastik Endüstrisi Kongresi ile gündeme geliyor.

 PAGEV-Gida Ambalaj 2

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), 8. Türk Plastik Endüstrisi Kongresi’nde; gıda sektöründe plastik uygulamaları ve plastiğin gıda ambalajları için önemini tartışıyor. 04 Aralık 2013 tarihinde Swissôtel The Bosphorus İstanbul ’da yapılacak kongrede, bu yıl yine yurt dışından konunun uzmanı konuklar ağırlanacak. Equipolymers, PETKİM, BASF, Farmamak, Bell Packaging, Dupont, Kalite Sistem Laboratuarları, Extrasolution, Albis Plastic gibi şirketlerden katılan uzmanlar, ambalaj sektöründe kullanılan plastik teknolojilerindeki en yeni bilgileri ve güncel gelişmeleri katılımcılar ile paylaşacak.

 

Gıda israfının oldukça büyük oranda arttığı günümüzde, dünya ve ülkemiz için “gıda”nın korunması ile tüketim ömrünün uzatılması büyük önem taşıyor. Tam bu noktada ambalajın önemi ve gıda ambalajlarında plastik kullanımı gündeme gelirken ortaya çok çarpıcı bir tablo çıkıyor…

 

Gıda israfında yaşanan acı tabloda dikkat çekenler;

 

v Dünyada üretilen gıdanın üçte biri yani 1,3 milyar tonu israf ediliyor…

v Gelişmiş ülkelerdeki tüketiciler her yıl 222 milyon ton gıdayı tüketmiyor, çöpe atıyor… Tüm Sahra-Altı Afrika Kıtası’nın gıda üretimi ise sadece 230 milyon ton.

v Almanya’da Stutgart Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; Alman halkı yılda 11 milyon ton gıdayı çöpe atıyor…

Yani bir Alman yıllık 235 Euro değerinde gıdayı hiç tüketmeden israf ediyor.

Bu rakam dünyada 1,5 milyar insanın yıllık gelirine eşit…

v Her yıl israf edilen gıdanın miktarı, dünyada her yıl yetişen tahıl mahsulünün yarısından daha çok… (2009 ve 2010’da 2,3 milyar ton)

v Gıda israfı ciddi bir kaynak israfını da beraberinde getiriyor. Su, tarım arazisi, enerji, iş gücü ve sermaye boşa gidiyor, gereksiz sera gazı salınımı oluşuyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden oluyor…

v Gelişmekte olan ülkelerde gıda israfı, Gıda Değer Zinciri’nin ilk halkalarında oluşuyor. Finansman ve teknik yetersizlikler ya da bilinçsiz yönetim bunun en önemli sebebi. Depolama-soğutma tesislerinin artırılması, altyapı yatırımları, nakliye ve doğru ambalaj kullanımı ile bu eksikliği önlemek mümkün…

v Orta ve yüksek gelir seviyesine sahip ülkelerde ise gıda, genellikle tedarik zincirinin son halkalarında israf ediliyor. Bunu ise doğru altyapı, doğru nakliye, doğru ambalaj ile çözümlemek mümkün.

v Endüstrileşmiş ülkelerdeki gıda israfının en önemli sebebi tüketicilerin davranışları…

 

Gıda israfının önlenmesinde plastik ambalaj kullanımının avantajları

 

Gıda israfının bu boyutlara gelmesi ile birlikte, ambalajın önemi de bir kez daha gündeme geliyor. Gıda ambalajlarında plastik tercihi ise; düşük maliyet, taşıma kolaylığı, geri dönüşüm, değişik üretim teknolojileri, hafiflik, saydamlık gibi faktörler ile ön plana çıkıyor.

 

Ambalajlar üretici ile tüketici arasındaki iletişime de aracılık yapıyor. İçerik ve üretim bilgileri, son kullanım tarihi ile tasarım çekiciliği bu anlamda ilk sıralarda sayabileceğimiz detaylar arasında yer alıyor…

 

Son on yılda plastik teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde plastik ambalajlar yüzde 28 hafiflemiş durumda örneğin;

 

v 1965 yılında yoğurt kabının ağırlığı 6,5 gram iken bugün 3,5 gram.

v Plastik süt şişelerinin ortalama ağırlığı 1973’de 110 gram iken bugün 72 gram.

v 1977 yılından sonra plastik şişelerin ağırlığı (2 litrelik) 68 gramdan 51 grama düşürülerek ağırlığı yüzde 25 azaltıldı.

v ABD’de 20 yılda süt ve meyve suyu plastik paketleme malzemelerin ağırlığı yüzde 30 azaltıldı.

 

Peki neden plastik ambalaj?

 

v Plastikler kullanılarak dünyadaki gıda kayıpları önemli oranda engellenebiliyor.

Burada unutulmaması gereken en önemli nokta; bir gıda maddesinin üretilmesi için harcanan enerjinin plastik bir ambalaj malzemesinin üretilmesi için harcanan enerjinin 10 katı olması…

 

v 12 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı Türkiye’de, her yıl 3,6 milyar liralık ekmeğin çöpe gitmesi, üretilen yaş sebze ve meyvedeki kaybın 16 milyar liraya ulaşması ciddi ve çözülmesi gereken bir sorun. Ambalaj sektörü, her yıl 1,5 milyon ton taze sebze ve meyvenin çöpe değil, sofralara gitmesini sağlayabiliyor…

 

v Dünyada içilebilir sudan mahrum 1 milyarın üzerinde insan var. Plastikler sayesinde su ekonomik, güvenilir ve sağlıklı bir şekilde onlara ulaştırılabiliyor…

 

v Bugün plastikler olmasaydı Afrika’da açlıkla ve susuzlukla mücadele eden insan sayısı 10 milyonlara ulaşabilirdi…

 

v Gıda ambalajlarında sıkça karşımıza çıkan plastikler, besinlerin kullanım ömrünü uzatarak israfı önlüyor. Plastik ambalajların hafif olması da çevreye katkıda bulunuyor…

 

v Sterilizasyona uygun, kullanılan ambalaj maddesinin yapısına bağlı olarak gıda ambalajlarında 18 aya kadar raf ömrüne ulaşabilen plastik ambalajlar mevcut. Önümüzdeki yıllarda bu kullanım süresinin daha da artması bekleniyor…

 

v Gıda ambalajlarının gıdaları bakterilerden, oksijen, su buharı ve ışık ile etkileşimden koruması gerekiyor. Plastik ambalajlar, gıda sektöründe özellikle meyve ve sebzeler, et, balık ve kümes hayvanları, dondurulmuş gıdalar, hazır yemekler, kuru gıda, şekerleme, fırın ürünleri, süt ürünleri, içecekler, bebek maması ambalajları için kullanılıyor.

 

8. PAGEV Türk Plastik Endüstrisi Kongresi’nde ambalaj sektöründe kullanılan plastik teknolojisindeki en yeni bilgileri ve güncel gelişmeler katılımcılar ile paylaşılırken; plastik ambalajların günlük hayatımızda üstlendiği rol ve yaşamımızı kolaylaştıran yanları ise plastikler konusunda önemli çalışmaları bulunan akademisyenler tarafından tartışılacak.

 

Plastik ambalajların çevreye ve sağlığa etkilerini bu kez konunun gerçek uzmanları anlatacak. Büyük ilgi görmesi beklenen, “Plastik Ambalajın Yaşam Kalitesine Katkısı” konulu panelde; Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kurnaz, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Gürkaynak,  İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurseli Uyanık ve Yalova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım söz alacak.

 

Kongrede ayrıca, “Gıda Sektöründe Plastik Uygulamaları” konulu bir panel daha gerçekleşecek. Panele, PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut’un moderatörlüğünde, McDonald’s Türkiye Kalite Güvence Müdürü İsmail Hikmet Toksöz, SUDER Başkanı (Ambalajlı Su üreticileri Derneği) İsmail Özdemir, Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt ve PLAŞ Plastik Genel Müdürü Osman Acun’un konuşmacı olarak katılacak.

 

8. PAGEV Türk Plastik Endüstrisi Kongresi’nin bu seneki sponsorları ise;  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Erema, Aygenteks, Ultrapolymers, Bayegan, Engel, LTS, Bell  Packaging, Starlinger, Chemorbis, PIE ve CPRJ.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

ETKİNLİK

Plast Eurasia İstanbul 2017’ye dünya büyük ilgi gösterdi

Yayın Tarihi:

Yazar:

TÜYAP tarafından PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) işbirliği ile düzenlenen Plast Eurasia İstanbul 2017, 27.Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 43 ülkeden 1.087 firma ve firma temsilciliği ve 101 ülkeden 53.919 sektör profesyonelini 6 – 9 Aralık tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da bir araya getirdi. Bu yıl fuara gelen yerli profesyonel ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla %10 artarak 47.096, yabancı profesyonel ziyaretçi sayısı ise geçen yıla oranla %35 artarak 6.823 olmuştur.

Sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten Plast Eurasia İstanbul Fuarı’na, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Üsküp ve Kahire’de yer alan Tüyap yurtdışı ofislerinin de katkılarıyla 31 ülkeden alım heyeti organizasyonu düzenlendi. Azerbaycan, Belarus, Benin, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan bu ülkeler içerisindedir. Alım heyetlerinin yanı sıra Çin, Hindistan ve Tayvan’dan fuara milli katılım sağlandı.

Uluslararası niteliği ile dünyanın önemli fuarları arasında yerini alan Plast Eurasia İstanbul yerli ve yabancı sektör mensuplarını plastik sektörünün önde gelen firmaları ile buluşturarak Türk plastik sektörünün gelişimi için büyük bir katkı sağladı. Bu sene özellikle yurt dışından gelen ziyaretçi oranında ciddi bir artışın yaşandığı Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nın, dünya çapında bir fuar olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Plastik sektörünün her zaman yanında olarak, sektörün ilerlemesine katkı sağlayan Plast Eurasia İstanbul, 2018 yılında 5 – 8 Aralık tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da katılımcılar ile profesyonel ziyaretçileri yeniden bir araya getirecektir. Daha detaylı bilgi için lütfen www.plasteurasia.com adresini ziyaret ediniz.

Devamını Oku

ETKİNLİK

PAOSB’den Akıllı Yatırım Kârlı Üretime Çağrı

Yayın Tarihi:

PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB (PAOSB), bu yıl 100’e yakın ülkeden binlerce ziyaretçiyi ağırlayan 27. Plast Eurasia Fuarı’na katıldı. Türkiye’nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi olan PAOSB, “Akıllı yatırım, kârlı üretim” sloganı ile Fuaye F 5’teki standında katılımcıları ve fuar ziyaretçileriyle buluştu. Sanayiciye yüzde 45 yatırım teşviki, üretim maliyetlerini düşüren yüzde 30 enerji tedariki ve avantajlı konumu ile dikkat çeken PAOSB, fuar ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördü.

Dünyanın en büyük ikinci, Avrasya’nın ise en büyük plastik fuarı olan 27. Plast Eurasia Fuarı 06-09 Aralık tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Dört gün boyunca sektörün nabzını tutan fuar, yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Bu yıl fuara ilk kez katılan PAGDER&ASLAN OSB, Fuaye F 5’teki standında PAOSB ile ilgili bilgileri katılımcı ve fuar ziyaretçileri ile paylaştı.

İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı ile sanayiciler için cazibe noktası oluşturan PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB, Kırklareli’nin Vize İlçesinde hayata geçiyor. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve ASREY İnşaat girişimi olan PAOSB, Türkiye’nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini taşıyor.

Sanayicilere sunduğu yüzde 45 yatırım teşviki ve yüzde 30 daha ucuz enerji tedariki ile değerli bir yatırım rotası olan PAOSB, modern altyapısı ve sosyal yaşam imkânları ile plastik sanayinin yeni üretim üssü olmaya hazırlanıyor. İhtisas OSB’nin altyapı inşaatı tamamlandı ve 2018 yılından itibaren üst yapı yatırımlarına hazır hale geldi.

Plast Eurasia Fuarı’nda beklentilerinin üstünde bir ilgi ile karşılaştıklarını belirten PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Başkanı Fidan Aslan Eroğlu şunları söyledi; “Plast Eurasia Fuarı sanayicilerimiz ile buluşmamız açısından son derece verimli geçti. PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB ile neleri amaçlıyoruz, ne gibi avantajlar sunuyoruz sorularının yanıtını dört gün boyunca süren fuarda ziyaretçilerimizle paylaştık. Sanayicilerimizden oldukça yoğun ilgi gördük. İhtisas OSB’mizin 650 bin metrekarelik alanında 69 katılımcımız bulunuyor. İmalat sanayinin farklı kollarını kucaklayacak büyüme hedeflerimizle birlikte yarattığımız sinerji daha da artacak. Plast Eurasia Fuarı’nda gördüğümüz ilgi bu hedefler konusunda bizi cesaretlendirdi. OSB’mizde çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Altyapı inşaatımız yılsonu itibariyle tamamlandı ve 2018 yılında yatırımlar için hazır hale geldi. Fabrikalarımızın yükselmeye başlaması ile ülkemize kattığımız değeri artırmayı hedefliyoruz”.

Devamını Oku

ETKİNLİK

Plast Eurasia İstanbul 2017 tüm hızıyla sürüyor

Yayın Tarihi:

TÜYAP tarafından (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 6 Aralık Çarşamba günü kapılarını açan “Plast Eurasia İstanbul 2017, 27. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı”, ikinci gününde tüm hızıyla devam ediyor.
Fuara motor ve redüktör satıcısı firmalar da katılıyor.
Alman menşeli Baumüller, yeni ürünleriyle fuarda yer alan firmalardan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1418B numaralı salonda katılımcıları karşılayan Baumüller, Türkiye pazarındaki ilişki ağını genişletmek üzere görüş alışverişinde bulunuyor.
Meg Endüstri de fuarın katılımcılarından.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pek çok motor ve redüktör üreticisinin bayiliğini yapan Meg Endüstri, 410B numaralı standda ziyaretçilerini bekliyor.
Ege Redüktör ise yeni tip “EA redüktörler”le fuara katılım gösteriyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ege Redüktör, 403B numaralı standda ziyaretçileriyle buluşuyor.
Zet Redüktör ise 1204C numaralı standda, yeni Hydro-ZET redüktörler başta olmak üzere son teknoloji ürünlerini sergiliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plast Eurasia İstanbul 2017’nin uluslararası katılımcılarından Hang Zhou Xiaoshan Shuguang Machinery Factory de 1425H no.lu standda sektör temsilcileriyle buluşuyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MONETA Tanıtım Yayın Grubu da Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Dergisi ile Pompa ve Vana Sistemleri Dergisi’yle 800A no.lu standda katılımcılarla buluşmaya devam ediyor. MONETA standını ziyaret eden okurlar özel sektörel yayınlara ücretsiz ulaşma imkânı buluyor.

Plast Eurasia İstanbul 2017, 27. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 9 Aralık Cumartesi akşamına kadar ziyarete açık.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler