Connect with us

GERİ DÖNÜŞÜM

PAGÇEV yılda 110 bin ton geri dönüşümle ekonomiye 300 milyon TL katkı sağlayacak

Yayın Tarihi:

on

 

Atık yönetimi, kaynağında ayrı toplama, geri dönüşüm, geri kazanım… Son zamanlarda çok sık duyduğumuz kavramlar. Çevreye katkıları ve ekonomik değeri ile önemi her geçen gün artan bir konu ambalaj atıklarının değerlendirilmesi. Bu amaçla; Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından hayata geçirilen PAGÇEV, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesi ile geri kazanım çalışmalarına başladı.

 

Türkiye’nin yetkilendirilmiş üç geri dönüşüm kuruluşundan biri olarak faaliyetlerine başlayan PAGÇEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi) atık yönetimi çerçevesinde; ambalaj atıklarının azaltılması, yeniden kullanımı ve geri dönüşümü için sürdürülebilir çözümler sunacak. PAGÇEV, ambalaj atıklarının belgelendirilmesi çalışmaları ile ilk etapta 110 bin ton ambalaj atığını geri kazandıracak. Bu geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısı ise yaklaşık 300 milyon liraya ulaşacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen PAGÇEV, 110 bin tonluk ambalaj atığının belgelendirme çalışmalarını gerçekleştirmek üzere; 4,3 milyon kişiye belediyelerle birlikte hizmet verecek. Yaklaşık bin firma ile de işbirliği yapılacak. Yüzde 44 oranında geri kazanım sorumluluğuna sahip olan firmalar, ambalaj atıklarını belgelendirerek bu sorumluluklarını PAGÇEV vasıtasıyla yerine getirecek. Geri dönüştürülen ambalaj atıkları böylece çevre ve ülke ekonomisi için katma değer yaratmaya devam edecek.

 

2013 yılında ilk çalışmalarına eğitimle başlayan PAGÇEV, “Geri Dönüşüm ile Büyüyoruz” projesine 2013-2014 eğitim döneminde de devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 4 bin öğrenci ve 90 öğretmene eğitim verildi. PAGÇEV, ağırlıklı olarak ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak ambalaj atıklarının kaynağında ayrımı ve geri dönüşümü konularını kapsayan eğitim çalışlarına İstanbul’da başladı. Çalışmaların tüm Türkiye’ye yayılması ve bu sene sonuna kadar yaklaşık 136 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “PAGEV olarak en önemli misyonumuz çevreyi korumak, ancak plastik sektörü, zaman zaman çevre açısından birçok haksız eleştiriyle karşı karşıya kalıyor. Ambalaj atıklarının geri kazanımı, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve çevremize verdiğimiz değer doğrultusunda PAGÇEV’i kurduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığımız yetki belgesi ile de resmi olarak ambalaj atıklarının belgelendirilmesi çalışmalarına başladık. İlk etapta 110 bin ton atığı geri kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

İstatistiklere göre Türkiye’de 2,8 milyon ton civarında bir ambalaj atığı kapasitesi olduğunu belirten Mehmet Uysal “Bu atıkların ancak 800 bin ton kadarı belgelendirilebiliyor. Aslında bu atıkların önemli bir bölümü ülkemizde “vahşi toplama” ile geri kazanılıyor ancak kayıt dışı olarak kalıyor. Bu toplanan atıkların da kayda geçebilmesi için toplayıcıların belediyelerimiz tarafından kadrolaştırılması ve toplanan atıkların belediyeler kanalı ile resmileştirilmesini öneriyoruz. PAGÇEV olarak firmalar ve belediyelerle birlikte üçlü bir koordinasyon içinde çalışacağız. Çeşitli aktiviteler ve eğitim faaliyetleri ile belediyelerimizin çevre konusundaki eksikliklerini tamamlamasına da destek olmaya talibiz” diyerek sözlerine son verdi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Genel

MITECO’nun satın alınması Tetra Pak’ın gazlı içecek işleme yetkinliğini artırdı

Yayın Tarihi:

on

 

Gıda işleme ve paketleme çözümlerinde dünya lideri Tetra Pak®, gazlı içecekler başta olmak üzere alkolsüz içkiler, meyve suları ve sıvı gıda üretimine yönelik çözümlerde lider firmalardan biri olan İsviçre merkezli Miteco’yu satın aldı.

tetrapak-motto-TR

1982 yılında kurulan Miteco, İsviçre, İtalya, Birleşik Krallık ve Güney Amerika’da bulunan merkezlerde 70 adet çalışana sahip bir şirket.

Tetra Pak Gıda İşleme Sistemleri Başkan Yardımcısı Tim High, “Miteco’nun satın alınması ile Tetra Pak’ı güçlü teknik destek, geniş coğrafi yayılım ve gelişmiş gazlı meşrubat ürün portföyüne sahip; proses çözümleri alanında dünya lideri olarak konumlandırabileceğiz. Aynı zamanda mevcut gıda işleme çözümleri portföyümüze önemli bir katkı sağlayarak firmamızın içecek üretimi konusundaki yetkinliğini işleme, eritme, damıtma, karıştırma ve içecek bileşenlerinin harmanlanması gibi bir dizi temel alanda artırabileceğiz” şeklinde konuştu.

Tetra Pak tarafından gerçekleştirilen satın alma sayesinde Miteco’nun küresel yayılımı, Tetra Pak’ın dünya genelinde 170 ülkeyi aşan organizasyonu sayesinde genişleyecek.

Miteco Satış ve Ticari Faaliyetler Direktörü Guillermo Fernandez: “Tetra Pak’ın bir parçası olmanın, Miteco’nun ticari faaliyetlerinin artmasına olanak tanıyacağına eminiz. Tetra Pak’ın küresel varlığının yanı sıra her iki firmanın bilgi ve becerisi, mevcut ve gelecekteki müşteriler için dünya çapında gelişmiş çözümler vaat ediyor”.

 

TETRA PAK HAKKINDA

Tetra Pak, dünyanın lider gıda işleme ve paketleme çözümleri şirketidir. Müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile tüm dünyada sıkı işbirliği içinde çalışarak, 170’den fazla ülkede, yüz milyonlarca insanın günlük gereksinimlerini güvenli, yenilikçi ve çevreci ürünler sağlayarak karşılıyoruz. 80’den fazla ülkede bulunan 23.000’in üzerinde çalışanımızla, sorumlu sektör liderliği ve sürdürülebilir iş yaklaşımına inanıyoruz. “İYİ OLANI KORUR™” sloganımız gıdaları her yerde güvenli ve erişilebilir kılma vizyonumuzu yansıtır.

Tetra Pak hakkında daha fazla bilgiye www.tetrapak.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Genel

PAGDER, Plastik Yuva Bağışları İle Anadolu’nun Her Köşesinde!

Yayın Tarihi:

on

PAGDER, tüm Türkiye’nin ilgiyle karşıladığı “Yuvaya Dönüşen Plastikler” kampanyası kapsamında, ihtiyacı olan hayvan bakımevlerine yuva bağışında bulunmaya devam ediyor.

SAM_4864

“Sıcak bir yuva her canlının hakkıdır” diyerek yola çıkan PAGDER, İstanbul Hasdal ve Yedikule’nin ardından Bitlis Belediyesi’nin Hayvan Bakımevi’ne 54 yuva bağışladı. Projenin, iki önemli sorunu çözmek için başlatıldığını söyleyen PAGDER Başkanı Hüseyin Semerci, “Gelen destekler ve yardım çağrıları ne kadar önemli bir proje yaptığımızı bize gösterdi. Bitlis’e gelmiş olmaktan son derece mutluyuz” dedi.

Geri dönüşüm bilincini topluma yaymak ve bunu yaparken de sokak hayvanlarına sıcak bir yuva vermek için “Yuvaya Dönüşen Plastikler” kampanyasını başlatan PAGDER, İstanbul Kemerburgaz ve Hasdal hayvan bakımevlerinin ardından Bitlis Belediyesi Hayvan Bakımevine 54 yuva bağışladı.

İstanbul’da başladı, Bitlis’e uzandı!
PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, HAYTAP Bitlis Temsilcisi Dr. Damla Şahin, ve proje yüzü Tuna Arman 22 Nisan Salı günü yuvaları yeni sahiplerine vermek üzere Bitlis Belediyesi barınağına gitti. Heyeti karşılayan Bitlis Belediye Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, belediye olarak bu tür proje ve çalışmalara her zaman destek vereceklerini belirtti. Duyarlılıklarından dolayı Tuna Arman ve Hüseyin Semerci’ye teşekkür eden Taşdemir, tüm canlılara yaşam alanı yaratılması adına üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini kaydetti.

Projeye PAGDER olarak 685 yuva bağışlayarak başladıklarını açıklayan PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci ise şunları kaydetti: “Günümüzde var olan iki yaraya, yani çevre kirliliği ve sokak hayvanlarının barınma sorunlarına çözüm üretmek için bu projeyi ürettik. Plastik atıklarımız çöğ değildir, geri dönüştürülebilir tüm atıklar aslında birer ekonomik değerdir diyoruz. Projeyle bir yandan sokak hayvanları için sıcak bir yuva sağlarken bir yandan da ülke ekonomimize değer katmış oluyoruz. Projeye pilot il olarak İstanbul’da başladık ve dernek olarak 685 kulübe bağışı ile start verdik. Bugün Bitlis’e 54 kulübe ile geldik. Burada Bitlis Belediyesi’nin güzel bir hayvan bakımevi var. Ancak bildiğiniz gibi kış bu bölgemizde daha çetin geçiyor. Umarım minik dostlarımız kış günlerinde bu yuvalarımız sayesinde rahat edecekler. Vatandaşlarımızın bu probleme duyarsız kalmamalarını, projemize gereken desteği vermelerini rica ediyor ve sıcak bir yuva her canlının hakkıdır diyoruz.”

Kamu spotu ile Türkiye’ye yayılacak
PAGDER’in, projeyi geniş kesimlere yaymak amacıyla televizyon kanallarında yayınlayacağı kamu spotunu bulmak için tüm üniversite öğrencilerine çağrı yaparak düzenlediği film yarışması da geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Film, yakın zamanda televizyonlarda kamu spotu olarak gösterilmeye başlayacak ve projeyi ekranlara taşıyacak.

Devamını Oku

GERİ DÖNÜŞÜM

“Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır”

Yayın Tarihi:

on

PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği), ülkemizin çok önemli iki sosyal sorununa çözüm hedefleyen anlamlı bir projeyi başlatıyor: “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır.”

 

Defalarca geri dönüştürülebilme özelliği taşıyan atık plastikler, artık sokak hayvanları için birer yuvaya dönüşecek. Sokağa, çevreye atılmayıp, kaynağında ayrı toplanan her bir plastik ayrıştırılarak geri dönüşümle bir sokak hayvanının sıcak yuvasının tuğlası olacak. Bu proje ile çevre temizliği ve sokak hayvanlarının barınak sorunlarının çözümü için önemli bir adım atılmış olacak.

PAGDER üst düzey yetkililerinin yanı sıra Orman Su İşleri Bakanlığı-İstanbul 1. Bölge Müdürü Haluk Özder, Ataşehir Belediyesi ve projeye katılan diğer belediyeler; İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Başkanı Nesrin Çıtırık ve federasyona bağlı 16 üye dernek yetkilileri; SHKD (Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği), BGD (Barınak Gönüllüleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Varlıer Pelit ile ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla, PAGDER&ASLAN OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan, hayvan yuvalarının yapımını üstlenen proje ana sponsoru Benoplast ile projeye katkı sağlayan firma yetkililerinin de katılımıyla projenin detaylarının aktarılacağı basın toplantısı 18 Şubat 2014, Salı günü, Saat 11.00’de, SHKD Hayvan Bakımevi’nde (Kemerburgaz) PAGDER ev sahipliğinde düzenlenecek.

 

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

WhatsApp chat