Connect with us

ETKİNLİK

Türkiye, sanayi-çevre ilişkisine ışık tutacak Karbon Zirvesi’ne hazırlanıyor

Yayın Tarihi:

 

PAGDER’in de desteklediği “Karbon Zirvesi” çevre bilincini oluşturmaya yönelik önemli katkılar sağlayacak.

  • “1. İstanbul Karbon Zirvesi Karbon Yönetimi -Teknolojileri ve Ticareti Konferansı”,  3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında, uluslararası düzeyde 1000’i aşkın katılımla, İstanbul’da düzenlenecek. Organizasyon Komitesi’nde yer alan ve destekleyen kuruluşlar arasında PAGDER’in de bulunduğu Karbon Zirvesi’nde, küresel karbon salımıyla bağlantılı sorunlar, sanayi çevre ilişkisi ve Türkiye’nin de gündeminde bulunan karbon ticaretiyle ilgili önemli toplantılar, oturumlar gerçekleştirilecek.
  • PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, dünyaca ünlü akademisyenler, sektör profesyonelleri, Türkiye’de konusunda deneyimli akademisyenler ve sektörünün önde gelen isimlerinin buluşacağı Karbon Zirvesi’nin sanayi-çevre ilişkisine yönelik kapsamlı bilgi almaya imkan tanıması yanında, plastik sanayisinin çevreyle ilişkisi konusunda kamuoyuna yayılan yanlış bilgilerin düzeltilmesi için de çok önemli fırsatlar sunacağını belirtti.

Kyoto protokolü ile getirilen kurallar sonrasında dünyada önemi giderek artan “karbon ticareti” ve sanayi-çevre ilişkisi, İstanbul’da yapılacak 1. İstanbul Karbon Zirvesi’nde tartışılacak. Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirvede, sera gazlarına yönelik politika ve uygulamalar, karbon ticareti ve finansmanı, temiz enerji üretim ve tüketim teknolojileri, sektörel karbon salımı uygulamaları, orman ve toprak kullanımı konuları ana başlıklar olarak ele alınacak.

Zirvenin Organizasyon Komitesi’nde yer alan PAGDER’in de desteklediği; kapsamlı bilgi sağlama açısından önemli bir fırsat sunan İstanbul 1. Karbon Zirvesi’ne ilgili bütün kamu kurumları yanında, çok sayıda sektörel sivil toplum örgütü ve üniversite de destek sağlıyor.

Uluslararası düzeyde 1000’i aşkın katılımın beklendiği zirvede, yaklaşık 16 oturum ve 11 konuşmacının yer alması planlanıyor. Karbon Zirvesi’ne davet edilen Avrupa Birliği, Uluslararası Karbon Hareketi Ortaklığı (ICAP), Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA), Bölgesel Çevre Ofisi (REC), Avrupa Finans Birliği (EFA), Point Carbon gibi uluslararası kuruluşların konuşmacılarının yanı sıra EPDK, Enerji, Orman-Su, Çevre, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları’ndan temsilciler de Türkiye’deki durumu anlatacak.

SEM_0666

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci

Sanayi-çevre, karbon ticareti, karbon ticareti finansmanı, enerji verimliliği alanlarında sunumların öne çıkacağı zirveyi değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, plastik sanayicilerinin sanayi-çevre ilişkisinde en fazla haksızlığa uğrayan sektörlerin başında geldiğini belirtti. Hüseyin Semerci, “Sanayi-çevre ilişkisi konusunda en hassas sektörlerden biri plastik sanayisidir. Çünkü plastikler en fazla haksız rekabete konu edilen ürünlerin başında geliyor. 1. İstanbul Karbon Zirvesi’nin elbette ana konuları karbon ticareti ve finansmanı, sanayi-çevre ilişkisi. Bizim açımızdan ise sanayi-çevre ilişkisinde artık ‘şehir efsanelerinden’ kurtularak bilimsel bazlı, gerçekçi ve gerçek anlamda duyarlılığı oluşturacak bir tartışma ortamının bu platformda başlatılabilmesi” dedi.

Plastik sanayicilerinin sıklıkla gerçeği yansıtmayan saldırılarla karşı karşıya kaldığını aktaran Hüseyin Semerci, “Bir sanayi ürününün çevreye olan zararının karbon salımı, doğal kaynakların kullanımı ve geri dönüşümünü-bertarafını içeren; ‘Yaşam Döngüsü Analizi’ ya da “Ömür Çevrimi Analizi’ gibi farklı şekillerde Türkçeye çevrilen ‘Life Cycle Assessment’ analizi bağlamında tartışılmasını talep ediyoruz. Şu ana kadar da bilimsel olarak geliştirilen en önemli yöntem bu. PAGDER bu zirveyi elbette iş yaşamına yönelik bir bilgilenme fırsatı yanında, gerçekçi bir tartışma zemininin oluşması için de fırsat olarak görüyor” dedi.

Karbon Zirvesi sadece Türkiye değil, bölge ülkeler için de önemli sonuçlar ortaya koyacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 3-5 Nisan 2014 günleri arasında gerçekleştirilecek “1. İstanbul Karbon Zirvesi Karbon Yönetimi -Teknolojileri ve Ticareti Konferansı”,  enerji konusunda faaliyet gösteren STK’ların ve sektör kuruluşlarının destekleriyle uluslararası bilinirliğe ulaşmış durumda…

Sadece Türkiye değil, aynı zamanda bölge ülkeleri için de önemli sonuçlar doğuracağı öngörülen Karbon Zirvesi’nde araştırmaları ile öncü olmak isteyenlere yönelik bildiri gönderim süreci www.istanbulcarbonsummit.com  adresi üzerinden sürüyor. Kurumsal sosyal sorumluluk noktasında da büyük önem taşıyan etkinlikte uluslararası işbirliklerinin önünün açılması da hedefleniyor.

 

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

ETKİNLİK

Plast Eurasia İstanbul 2017’ye dünya büyük ilgi gösterdi

Yayın Tarihi:

Yazar:

TÜYAP tarafından PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) işbirliği ile düzenlenen Plast Eurasia İstanbul 2017, 27.Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 43 ülkeden 1.087 firma ve firma temsilciliği ve 101 ülkeden 53.919 sektör profesyonelini 6 – 9 Aralık tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da bir araya getirdi. Bu yıl fuara gelen yerli profesyonel ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla %10 artarak 47.096, yabancı profesyonel ziyaretçi sayısı ise geçen yıla oranla %35 artarak 6.823 olmuştur.

Sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten Plast Eurasia İstanbul Fuarı’na, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Üsküp ve Kahire’de yer alan Tüyap yurtdışı ofislerinin de katkılarıyla 31 ülkeden alım heyeti organizasyonu düzenlendi. Azerbaycan, Belarus, Benin, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kosova, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yunanistan bu ülkeler içerisindedir. Alım heyetlerinin yanı sıra Çin, Hindistan ve Tayvan’dan fuara milli katılım sağlandı.

Uluslararası niteliği ile dünyanın önemli fuarları arasında yerini alan Plast Eurasia İstanbul yerli ve yabancı sektör mensuplarını plastik sektörünün önde gelen firmaları ile buluşturarak Türk plastik sektörünün gelişimi için büyük bir katkı sağladı. Bu sene özellikle yurt dışından gelen ziyaretçi oranında ciddi bir artışın yaşandığı Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nın, dünya çapında bir fuar olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Plastik sektörünün her zaman yanında olarak, sektörün ilerlemesine katkı sağlayan Plast Eurasia İstanbul, 2018 yılında 5 – 8 Aralık tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da katılımcılar ile profesyonel ziyaretçileri yeniden bir araya getirecektir. Daha detaylı bilgi için lütfen www.plasteurasia.com adresini ziyaret ediniz.

Devamını Oku

ETKİNLİK

PAOSB’den Akıllı Yatırım Kârlı Üretime Çağrı

Yayın Tarihi:

PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB (PAOSB), bu yıl 100’e yakın ülkeden binlerce ziyaretçiyi ağırlayan 27. Plast Eurasia Fuarı’na katıldı. Türkiye’nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi olan PAOSB, “Akıllı yatırım, kârlı üretim” sloganı ile Fuaye F 5’teki standında katılımcıları ve fuar ziyaretçileriyle buluştu. Sanayiciye yüzde 45 yatırım teşviki, üretim maliyetlerini düşüren yüzde 30 enerji tedariki ve avantajlı konumu ile dikkat çeken PAOSB, fuar ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördü.

Dünyanın en büyük ikinci, Avrasya’nın ise en büyük plastik fuarı olan 27. Plast Eurasia Fuarı 06-09 Aralık tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Dört gün boyunca sektörün nabzını tutan fuar, yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Bu yıl fuara ilk kez katılan PAGDER&ASLAN OSB, Fuaye F 5’teki standında PAOSB ile ilgili bilgileri katılımcı ve fuar ziyaretçileri ile paylaştı.

İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı ile sanayiciler için cazibe noktası oluşturan PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB, Kırklareli’nin Vize İlçesinde hayata geçiyor. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ve ASREY İnşaat girişimi olan PAOSB, Türkiye’nin ilk ve tek Plastik İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini taşıyor.

Sanayicilere sunduğu yüzde 45 yatırım teşviki ve yüzde 30 daha ucuz enerji tedariki ile değerli bir yatırım rotası olan PAOSB, modern altyapısı ve sosyal yaşam imkânları ile plastik sanayinin yeni üretim üssü olmaya hazırlanıyor. İhtisas OSB’nin altyapı inşaatı tamamlandı ve 2018 yılından itibaren üst yapı yatırımlarına hazır hale geldi.

Plast Eurasia Fuarı’nda beklentilerinin üstünde bir ilgi ile karşılaştıklarını belirten PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Başkanı Fidan Aslan Eroğlu şunları söyledi; “Plast Eurasia Fuarı sanayicilerimiz ile buluşmamız açısından son derece verimli geçti. PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB ile neleri amaçlıyoruz, ne gibi avantajlar sunuyoruz sorularının yanıtını dört gün boyunca süren fuarda ziyaretçilerimizle paylaştık. Sanayicilerimizden oldukça yoğun ilgi gördük. İhtisas OSB’mizin 650 bin metrekarelik alanında 69 katılımcımız bulunuyor. İmalat sanayinin farklı kollarını kucaklayacak büyüme hedeflerimizle birlikte yarattığımız sinerji daha da artacak. Plast Eurasia Fuarı’nda gördüğümüz ilgi bu hedefler konusunda bizi cesaretlendirdi. OSB’mizde çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Altyapı inşaatımız yılsonu itibariyle tamamlandı ve 2018 yılında yatırımlar için hazır hale geldi. Fabrikalarımızın yükselmeye başlaması ile ülkemize kattığımız değeri artırmayı hedefliyoruz”.

Devamını Oku

ETKİNLİK

Plast Eurasia İstanbul 2017 tüm hızıyla sürüyor

Yayın Tarihi:

TÜYAP tarafından (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 6 Aralık Çarşamba günü kapılarını açan “Plast Eurasia İstanbul 2017, 27. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı”, ikinci gününde tüm hızıyla devam ediyor.
Fuara motor ve redüktör satıcısı firmalar da katılıyor.
Alman menşeli Baumüller, yeni ürünleriyle fuarda yer alan firmalardan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1418B numaralı salonda katılımcıları karşılayan Baumüller, Türkiye pazarındaki ilişki ağını genişletmek üzere görüş alışverişinde bulunuyor.
Meg Endüstri de fuarın katılımcılarından.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pek çok motor ve redüktör üreticisinin bayiliğini yapan Meg Endüstri, 410B numaralı standda ziyaretçilerini bekliyor.
Ege Redüktör ise yeni tip “EA redüktörler”le fuara katılım gösteriyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ege Redüktör, 403B numaralı standda ziyaretçileriyle buluşuyor.
Zet Redüktör ise 1204C numaralı standda, yeni Hydro-ZET redüktörler başta olmak üzere son teknoloji ürünlerini sergiliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plast Eurasia İstanbul 2017’nin uluslararası katılımcılarından Hang Zhou Xiaoshan Shuguang Machinery Factory de 1425H no.lu standda sektör temsilcileriyle buluşuyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MONETA Tanıtım Yayın Grubu da Güç Aktarım ve Hareket Kontrol Dergisi ile Pompa ve Vana Sistemleri Dergisi’yle 800A no.lu standda katılımcılarla buluşmaya devam ediyor. MONETA standını ziyaret eden okurlar özel sektörel yayınlara ücretsiz ulaşma imkânı buluyor.

Plast Eurasia İstanbul 2017, 27. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 9 Aralık Cumartesi akşamına kadar ziyarete açık.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler