Connect with us

Genel

Ambalaj sektörü 22 yıllık birikimini Akademi’ye taşıdı

Yayın Tarihi:

on

 

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) geçen yıl %17 büyüyen sektörün eğitim ihtiyaçlarının tek bir çatı altında toplanması amacıyla ASD Ambalaj Akademisi’ni kurdu. 14 milyar dolarlık sektörü temsil eden ASD, ‘Akademi’de birçok şirketin ihtiyacını karşılayacak teknik eğitimler sağlayacak.

Türkiye Ambalaj Sektörünün mesleki bilgi ve yeterliliklerini arttırmak ve geliştirmek amacı ile 22 yıldır eğitimler düzenleyen Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tüm eğitim faaliyetlerini ASD Ambalaj Akademisi çatısı altında topladı. 2014 yılında ASD Ambalaj Akademisi’nin aşağıdaki başlıklarda eğitim vermesi hedefleniyor:

Temel Plastik Malzemeler Eğitimi, Cam Ambalaj Eğitimi, Karton Ambalaj Eğitimi, Fleksibıl Ambalaj Eğitimi, Baskı Teknikleri Temel Eğitimi, Flekso Baskı Teknikleri Eğitimi, Ambalaj ve Gıda Güvenliği Eğitimi, Ambalaj Atıkları ve Çevre Mevzuatı, Ambalaj Tasarımı ve Fikri Mülkiyet Hakları, Ambalaj ve AB Mevzuatı Eğitimi, Ambalaj Sektöründe İyi Üretim Uygulamaları ve Hijyen Eğitimleri

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut: “Türkiye Ambalaj Sektörü 2012 yılında üretim miktarı olarak 6,35 milyon ton ve ciro olarak 14 milyar dolara ulaşmış ve bir önceki yıla göre değer olarak % 17 oranında büyüme göstermiştir. 2013 sonuçları dikkate alındığında ambalaj sektörümüzün bu konumunu sürdürerek, yine aynı büyüme trendini koruyacağını öngörüyoruz. Sektörümüz Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Dünyada 191 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2013 yılının ilk 9 aylık dönemine baktığımızda, ihracatımızın bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında %6, değer bazında %14 artış gösterdiğini görmekteyiz. Sürdürülebilir büyümemiz ancak iyi yetişmiş, teknik bilgi ve beceriye sahip ve kendisini yaşam boyu geliştirmeye hazır nitelikli personellerimizle gerçekleşecektir. ASD olarak bugüne kadar verdiğimiz eğitimlerimizi tek çatı altında topladık. ASD Ambalaj Akademisi sektörde birçok şirketin ihtiyaç duyduğu bir alanda destek sağlayacak. 22 yıllık bilgi ve deneyimiyle en iyi eğitimi, sektörden gelen deneyimli profesyonellerin liderliğinde Türkiye Ambalaj Sektörümüzün hizmetine sunacağız” açıklamasını yaptı.

 

Başarılı Ambalaj Tasarımları Burslarla Desteklenecek

 

Türkiye’de ambalaj dalında eğitim veren, akademik çalışmalar yapan üniversitelerle işbirliği geliştirmeyi ve özellikle tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına da yönelmelerini ve sektöre katkı yapmalarını hedeflediklerini söyleyen Sadettin Korkut; “Derneğimiz ve Reed Tüyap tarafından organize edilen Avrasya Ambalaj İstanbul fuarı sponsorluğunda  her yıl düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda ilk üçe giren proje sahipleri öğrenim hayatları boyunca ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu ismiyle aylık burs alacaklar. Böylece son iki yıldır WPO Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği tasarım yarışmasında ilk üçte yer alan Türkiye’nin bu başarısının devam ettirilmesine destek olunması amaçlanıyor. “dedi.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler