Connect with us

Genel

Duran Doğan çevrede de lider

Yayın Tarihi:

on

 

Türkiye karton ambalaj sektörünün köklü firması Duran Doğan Ambalaj, çevre dostu üretim prensibi ve benimsediği sürdürülebilirlik politikasıyla CDP (Karbon Saydamlık Projesi) kapsamında ödüle layık görüldü. 2010 yılından beri  Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Akbank’ın ve Ernst&Young Türkiye’nin rapor sponsorluğunda yürütülen CDP, firmaların iklim değişikliği politikalarını uluslararası platformlarda tanıtıyor. Şirketlerin karbon salınımı ve çevreye duyarlılığı kriterlerine göre değerlendirdiği projede Duran Doğan 29 firma arasında İklim Değişikliği Lideri kategorisinde ödül aldı.

Türkiye karton  ambalaj sektörünün eski ve tecrübeli iki  firması Duran Ofset ve Doğan Matbaası’nın 2005 yılında birleşmesi sonucu son derece güçlü bir yapı ile yeniden doğan Duran Doğan Ambalaj, geliştirdiği çevreci ürünlerin yanı sıra iklim değişikliği konusundaki duyarlılığıyla da öncü bir kuruluş olduğunu ispatladı.

Dünyanın prestijli ve yaygın çevre girişimi olarak kabul edilen CDP (Karbon Saydamlık Projesi) tarafından şirketlerin bu konudaki bilinç düzeylerini arttırmak ve daha şeffaf olmalarını sağlamak amacıyla gaz salınım oranları verileri toplandı. Halka açık 100 Türk şirketine yapılan davete 29’unun veri göndermeyi kabul ettiği araştırma, Türkiye’deki gaz salınım oranları giderek artan bir grafik ortaya koydu.

Alican_Duran

Duran Doğan Genel Müdür Yardımcısı Alican Duran

Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen törende ödül alan , “Kurulduğumuz günden sera gazı emisyon hesaplamalarında bütünsel bir yaklaşım kullandık. Türkiye’de uluslararası standartlara uygun  sera gazı emisyonu raporlaması taahhüdünü veren ilk ambalaj firması olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Yaptığımız tüm yatırımları çevresel boyutlarda değerlendirerek karar veriyoruz. Önceliğimiz çevreyi korumak ve mümkün olabildiğince geri dönüşümü sağlamaktır. Bu noktadan hareketle Türkiye’de ilk defa film olmaksızın metalize görüntü sağlayan teknolojiyi üretimimizde kullanıyoruz, TÜBİTAK işbirliği ile kurduğumuz laboratuvarda yeni ürünler geliştiriyoruz. Sürdürülebilir çevre politikamızın tüm sektör tarafından benimsenmesini hedefliyoruz’ dedi.

Yapılan araştırma sonucunda İklim Değişikliği Saydamlık kategorisinde Coca-Cola İçecek, Duran Doğan Basım Ambalaj, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Türk Telekominikasyon ödül aldı.

Şirketlere ödüllerini Ernst&Young Türkiye İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Ortağı Zeynep Okuyan takdim etti. Ödülleri şirketleri adına Coca Cola İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, Duran Doğan Basım Ambalaj Genel Müdür Yardımcısı Alican Duran, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özcan Türkakın, Türk Telekomünikasyon Kurumsal İletişim Direktörü Aslıhan Ahıskal aldı.

 

 

Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş. Hakkında:

Türkiye karton ambalaj sektörünün tecrübeli iki firması Duran Ofset ve Doğan Matbaacılık’ın 2005 yılında birleşmesi sonucu Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş. son derece güçlü bir yapı ile oluşmuştur. Duran Ofset, 1953 yılında Ali Duran Matbaası adı ile kurulmuştur. Zamanla yenilikçi ve çeşitli ürün profili ile ambalaj sektöründe tanınan firma, 1975 yılında Anonim Şirket haline dönüşerek 1991 yılında halka açılmıştır. Doğan Matbaacılık, 1934 yılında Acemyan Ailesi tarafından kurulmuştur. Doğan Matbaacılık 70 yılı aşan tecrübesi ile uluslararası müşterilerine her zaman en kaliteli çözümleri sunmuştur. Bu iki firma 2005 yılında sektördeki lider karton ambalaj üreticisi olmak amacıyla tecrübe ve bilgilerini birleştirme kararı almış ve uygulamışlardır. 18.000 m2 kapalı alanda kurulu Duran Doğan’ın tesislerinde endüstriyel tasarımlardan, hijyen şartlarında üretim prosesine kadar müşterinin tüm taleplerinin karşılanacağı bir ortam yaratılmıştır. Üretim ISO 9001, ISO 14001 , BRC/IOP ve GMP sistemlerine uygun yapılmakta ve kapalı alanların tamamı 24 saat sabit nem ve ısı değerlerinde tutulmaktadır. Hâlihazırda 250 kalifiye eleman çalışmaktadır. 25.000 ton kaliteli karton işleme kapasitesinin % 60’ı hepimizin yakından tanıdığı uluslararası önemli markalara ihraç edilmektedir.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler