Connect with us

Genel

PAGDER, sektörün tüm sorunlarına yönelik projeler üretmeye devam ediyor

Yayın Tarihi:

on

 

Türkiye plastik sanayicilerinin köklü sivil toplum örgütü PAGDER, düzenlediği bir toplantıyla, gıda ambalajlarında geri dönüştürülmüş plastik malzeme kullanımı ile ilgili yaşanan sorunları bu kez masaya yatırdı.

PLASFED Yönetim Başkanı Selçuk Aksoy ile PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci’nin yanı sıra gıda ambalajı ve geri dönüştürülmüş plastik malzeme üreten 40’a yakın firma temsilcisinin katıldığı toplantı, PAGDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Eroğlu yönetiminde gerçekleşti.

pagder_vize

Gıda ambalajlarında, çok katlı ambalajların ara katında geri dönüştürülmüş plastikleri kullanan firmalara ceza kesilmesi nedeniyle yaşanan sorunların ele alındığı ilk toplantıyı 6 Şubat 2013 tarihinde düzenleyen ve alınan ortak karar gereği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına müracaat yazısı gönderen PAGDER,  girişiminde başarıya ulaşmıştı.

Yürürlükteki tebliğ hükümlerince geri dönüştürülmüş plastiğin fonksiyonel bariyerin ardında kullanılmasına gerekli şartları sağlaması halinde sakıncalı olmadığı Bakanlık tarafından PAGDER’e bildirilmişti.

Bakanlığın PAGDER’e ilettiği bilgi çerçevesinde, firmaların bu aşamadan sonra neler yapması gerektiğini belirleyecek bir yol haritası çizmek amacıyla düzenlenen ikinci toplantıda katılımcılar, önceliklerinin insan sağlığı olduğu konusunda hemfikir olduklarını,  geri dönüşüm malzemesi kullanımında sektörel etik kurallarının oluşturulmasının gerekliliğinin altını çizdiler.

Toplantıda bu karara paralel olarak, geri dönüştürülmüş plastik kullanan firmaların iyi niyet çerçevesinde üretim kurallarını içeren bir metin hazırlamaları ve sektör temsilcilerine imzaya sunmaları konusunda da ortak karar alındı.

Tüm katılımcıların ambalaj atıklarının toplanması konusunda bulundukları bölgedeki belediyelerle işbirliği yapılmasında da görüş birliğine varan katılımcılar gerekli çalışmaların başlatılması talebinde bulundular.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler