Connect with us

Genel

PAGDER’den Plastik sektörüne Söğüt OSB’de yatırım imkânı

Yayın Tarihi:

on

PAGDER, yatırımcılarımıza Bilecik – Söğüt Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yeni bir alternatif sunuyor.

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Daha önceki duyurularımızda da belirtildiği gibi, Osmaneli Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için bugüne kadar 3.387.000 m²’lik ön talep toplanmış mevcut organize sanayi bölgesinin 1.650.000 m² büyüklüğünün iki katı ölçüsünde talep toplanmıştır. Konu ile ilgili çalışmalarımız sürmektedir. Derneğimiz, sektörümüzün Bilecik’te yatırım yapma konusundaki yüksek potansiyelini, Osmaneli OSB’de kamulaştırma çalışmalarının zaman alacağını ve sektörden gelen acil yatırım yapma taleplerini dikkate alarak, Bilecik Valiliği’mizin de önermesiyle Bilecik – Söğüt’teki organize sanayi bölgesinde de plastik sektörü için bir yapılanma hedeflenmiştir. Bu amaçla, Söğüt OSB’de yatırım yapacak plastik firmalarının tespiti için de ilgili makamlardan talep toplama yetkisi almıştır” dedi.

Semerci açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu aşamada derneğimizce sektör mensuplarımıza Bilecik’te Osmaneli OSB ve Söğüt OSB olmak üzere 2 alternatifli yatırım yeri sunulmaktadır. Oluşan talep durumuna göre her iki bölgede de yola devam edileceği gibi sadece bir bölgede tercih edilebilecektir. Aşağıda her iki bölgenin öne çıkan özelliklerini bulacaksınız.

Henüz kamulaştırma çalışmaları süren Bilecik Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi; lojistik avantajlar da sunan OSB büyüme alanı, mevcut (yük ve yolcu) demiryoluna, duble yola ve yapımı devam eden “Yüksek Hızlı Tren” hattına sınır konumunda bulunmaktadır. OSB, Yenişehir Havalimanı’na 70 km, Gemlik Limanı’na 90 km, Bilecik’e 25, Sakarya’ya 70, Yalova’ya 90, Karasu Limanı’na 120, Eskişehir’e 120, İstanbul’a ise 180 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış olan Bilecik Söğüt Organize Sanayi Bölgesi ise; Söğüt/Küre/Bilecik Karayolu üzerinde %100 İl Özel İdaresi’nin katılımı ile kurulmuş olup, İstanbul-Bilecik-Eskişehir duble karayoluna yaklaşık 15 km mesafede olup, demiryolu yük alma istasyonuna 17 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 225 km. Bursa Yenişehir Havalimanı’na 63 km, Bursa-Gemlik Limanı’na 145 km, Adapazarı-Karasu Limanı’na 175 km, il merkezine 20 km mesafededir. Bölgede Seramik, cam, mermer, gıda, hammadde konularında yatırımlar bulunmaktadır. Kullanma suyu mevcut olan OSB’nin, elektrik ve doğalgaz altyapı projeleri  tamamlanmış olup, yaklaşık beş kilometre mesafeden getirilecektir. Küre Belediye mücavir alanı içinde bulunan arazinin m² fiyatı 10.00 – TL, arazi eğimi ise %5-15 arasındadır. Parsel büyüklükleri ise 5.000-30.000 m² arasında değişmektedir. Jeolojik yönden problem olmayıp bölge  ikinci derece deprem kuşağındadır.

Her iki OSB de de yatırım yapacak firmalar, 4’üncü bölgedeki yatırım indirim oranlarından, ayrıca “İhtisas OSB” olması sebebiyle de, “Bölgesel Teşvik Uygulamalarından” istifade edebileceklerdir. Böylece yatırımcılarımız, yapılacak yatırımın yaklaşık yüzde 65’ini, yatırım teşviki kapsamında indirebilecek ve geri alabileceklerdir.

Daha önce yatırım yapmak isteyen firmalarımızın, kamulaştırma çalışmaları bitmiş ve altyapı yatırımına hazır olan Bilecik Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde arsa tahsisinde öncelik alabilmek için en geç 15 Kasım 2013 tarihine kadar aşağıdaki linkte yer alan Bilecik – Söğüt OSB Arsa Ön Talep Formu’nu doldurarak tarafımıza iletmelerini rica ederiz.”

Not: Arsa tahsisinde, Bilecik Osmaneli OSB için arsa talep eden firmalara öncelik verilecektir.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler