Connect with us

Etkinlikler

PAGEV Afrika pazarını MISIR ile aralıyor!

Yayın Tarihi:

on

Avrupa ikinciliğine doğru ihracatta bir adım daha

Plastik sektörünü yılsonunda 5,5 milyar dolarlık direkt ihracat hedefine ulaştırmak için kararlı olan PAGEV, girişimlerini sürdürüyor. Son olarak Afrika pazarının kapısını Plastex Fuarı ile aralayan plastik sektörü, 2011 yılında Mısır’a yaptığı 83 milyon dolarlık ihracatını 2012 yılı sonuna kadar yüzde 29 artırmayı hedefliyor.


Genel ihracat rakamlarına bakıldığında da 2011 yılını 4,8 milyarı direkt, geri kalanı ise ihracatçı sektörler kanalıyla olmak üzere toplam 10 milyar doların üzerinde ihracat ile kapatan plastik sektörü, ihracatını artırmak için yeni pazar arayışlarına devam ediyor. PAGEV, bu amaç doğrultusunda sektör temsilcilerinin uluslararası fuarlara katılımını sağlıyor ve yurt dışı heyet gezileri düzenliyor. Son olarak Mısır’ın en büyük plastik fuarı olan Plastex’e katılan PAGEV, sektörün yeni pazar arayışları için önemli bir adım attı.
Türk plastik sektöründen bu yıl 13’üncüsü düzenlenen fuara katılan firmalar; Ortadoğu ülkelerinden gelen ziyaretçilere ürünlerini tanıtma fırsatını bularak, iş bağlantıları kurma imkânına sahip oldu.
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Mısır’ın pazar potansiyelinin büyüklüğü kadar Afrika pazarına açılan bir kapı olarak da önem taşıdığını belirterek, plastik sektörünün Mısır’la ilişkilerinin geliştirilmesi için tüm fırsatları değerlendirdiklerini söyledi. Plastex Fuarı’nın iş bağlantıları açısından verimli geçtiğini ifade eden Uysal, bu bağlantılar ile sene sonu hedefleri için önemli bir katma değer de yarattıklarını vurguladı. Mehmet Uysal, 2011 yılını Almanya ve İtalya’nın ardından Avrupa üçüncüsü olarak tamamlayan Türk plastik sektörünün ikinciliğe doğru emin adımlarla ilerlediğini de sözlerine ekledi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler