Connect with us

Genel

Pakpen çevreci duruşu ile geleceğe yatırım yapıyor

Yayın Tarihi:

on

42 yılı aşkın bir süredir yapı sektöründe faaliyet gösteren Pakpen A.Ş., 2007 yılından beri uyguladığı atık yönetimi ile gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmayı hedefliyor. Pakpen fabrikalarındaki tüm atıkların dönüştürülmesiyle, sektörün çevre konularında da öncü kuruluşu olmaya devam ediyor.

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin en büyük sanayi kuruluşu olan 300 bin metrekarelik entegre tesislerine sahip Pakpen, 2007 yılından beri uyguladığı atık yönetimi ile kendine düşen çevreci sorumluluğu yerine getiriyor.  Yıllık 250.000 ton plastik, 650.000 metreküp yalıtım malzemesi üreten Pakpen, enerji kaynaklarını verimli kullanan makine ve teçhizatları tercih ediyor.

Türkiye’de bir yapı için gerekli birçok malzemeyi bir arada üretebilen tek firma olan Pakpen, sektöre getirdiği yeniliklerinin yanı sıra doğanın korunmasına verdiği önemle de fark yaratıyor. Tüm tesislerinde TS EN ISO 14001:2005 çevre yönetim sistemi gereklerine göre faaliyet gösteriyor. Çevreye etkisi olabilecek tüm üretim süreçleri ve atıkları hem ulusal hem de Avrupa Komisyonu’nun çıkarmış olduğu direktiflerce değerlendiriliyor. Oluşan atıklarının hepsini ‘Pakpen Endüstriyel Atık Alanı’nda tutarak, yönetmeliklere uygun bir şekilde depolanmasına ve lisanslı geri dönüşüm firmalarına iletilmesine özen gösteriyor. Bu konuda ilgili bakanlıklara her yıl düzenli olarak bildirim yaparak sektörüne öncülük ediyor.

Ülkemizde hızla gelişen sanayileşmeye paralel olarak çevre sorunlarına dikkat çeken Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza ‘Sanayileşme, paralelinde çevre sorunlarını da beraber getirdi. Pakpen olarak sadece yenilikçi ürünlerimizle değil, çevreye duyarlılığımızla da öncü bir firmayız. Çevre yönetim sistemini sosyo kültürel bir olgu olarak ele alıyoruz. Çalışanlarımızın performans ve eğitim yeterliliklerini sık sık denetliyor ve gerek görüldükçe eğitimler düzenliyoruz. Yapacağımız yatırımları mutlaka çevresel boyutta değerlendirerek karar veriyoruz. Mevcut yatırımlarımızı da gelişen teknolojiyle güncelliyoruz. Son olarak hayata geçirdiğimiz Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) projesiyle XPS üretim süreçlerinde ozon tabakasına zararlı gaz salınımını etkisiz hale getirdik. Pakpen olarak hem üretimde hem de atık yönetiminde önceliğin çevreyi korumak ve mümkün olduğunca geri dönüşümün sağlaması konusunda örnek olmayı ve bütün sektörün bu tavrı benimsemesini hedefliyoruz’ dedi.

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler