Connect with us

Genel

“Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi” çalışmalarını sürdürüyor

Yayın Tarihi:

on

 

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kimya Alt Komitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren “Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi”nin üçüncü toplantısı 05 Aralık 2013 Perşembe akşamı İstanbul’da gerçekleştirildi.

 SONY DSC

PAGEV önderliğinde, Kauçuk Derneği ve Kompozit Sanayicileri Derneği’nin işbirliği ile kurulan komitenin üçüncü toplantısı; T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, PAGEV Başkanı Mehmet Uysal, Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya ve Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı İsmail Hakkı Hacıalioğlu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

 

Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu konuşmasında, Kasım ayında yapılan 3. Sanayi Şurası ile ilgili bilgiler verdi. 18 yıl aradan sonra söz konusu şuranın yapılmasının önemine dikkat çeken Emiroğlu, artık şuraların beş yılda bir düzenleneceği ve sanayi ile ilgili tüm sorunların bu şuralarda ele alınacağını özellikle vurguladı. Türkiye’nin Avrupa’nın üretim üssü olması gerektiğini de belirten Süfyan Emiroğlu, Ar-Ge ve İnovasyonun önemini, teşvik sisteminin yeniden gözden geçirilmesinin gerekliliğini ve Türk sanayicilerinin tüm dünyada yatırım yapmasını Bakanlık olarak desteklediklerini sözlerine ekledi.

 

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “Plastik, Kauçuk ve Kompozit Teknik Alt Komitesi”nin üçüncü toplantısını, PAGEV olarak TÜYAP işbirliği ile bu yıl 23. Kez kapılarını sektör temsilcilerini ağırlamak üzere açan Avrupa, Ortadoğu ve Asya’nın en büyük plastik fuarı PlastEurasia’nın açılış günü ile eş zamanlı yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Uysal, konuşmasının devamında sektörün en önemli sorunları arasında yer alan ve makine yatırımlarının önünü tıkayan, makine leasing’ine uygulanan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi konusunu gündeme getirdi. Konunun çözümünde sektöre en büyük desteği veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu’na tekrar şükranlarını sundu.

 

Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya ise Süfyan Emiroğlu’nun ara malı üretimi konusundaki açıklamalarına değinerek; ara malı üretecek yeni firmaları tespit etmek yerine mevcut üreticilerin korunması ve teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı İsmail Hakkı Hacıalioğlu da konuşmasında kompozit sektörünün sanayide çok yeni bir sektör olduğunu yineledi. Sektörün tanımlanması konusunda sorunlar yaşadıklarını belirtti ve biran önce NACE kodları ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Toplantıya; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme Eğitim Vakfı, Kauçuk Derneği, Kompozit Sanayicileri Derneği ile SEPA-Sert Plastik Sanayicileri Derneği Başkanı Osman Acun, PÜKAB-Pencere Üreticileri Kalite Birliği Derneği Başkanı Ferruh Özkan’ın yanı sıra İTÜ, Marmara Üniversitesi, Yalova Üniversitesi’nden Öğretim Üyeleri ve  TÜİK, Tübitak temsilcileri katıldı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler