Connect with us

Etkinlikler

Plastik sektörünün en büyük fuarı K 2013’te geri sayım sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Plastik sektörünün en büyük fuarı olan Almanya’nın Düsseldorf şehrinde 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek K 2103 için geri sayım sürerken Messe Düsseldorf GmbH tarafından K Fuarları öncesi geleneksel olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısı “K 2013 Preview”, 3 Temmuz’da çok sayıda gazeteci ve 34 farklı ülkeden 96 konuğun katılımıyla yapıldı. 

K2013_CT2878

Dünya plastik sektörü küresel krizin etkileri devam ettiği ortamda üç yılda bir düzenlenen ve plastik sektörünün en büyük fuarı olan K 2013 fuarına hazırlanıyor. Üç yılda bir düzenlenen ve bu yıl 16-23 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştirilecek olan fuar öncesi geleneksel olarak yapılan tanıtım toplantısı “K 2013 Preview”, 3 Temmuz’da çok sayıda gazeteci ile 34 ülkeden 96 konuğun katılımıyla gerçekleştirildi.

“K 2013 Preview” tanıtım toplantısında, fuarın organizasyonuna ilişkin teknik bilgilerin yanında, 13 ayrı kuruluş sergileyecekleri yenilikler ve sektörün geleceğine ilişkin görüşlerini içeren sunumlar yaptılar.

“Türkiye’nin adını daha çok duyacağız”

Alman Plastik Sanayicileri Federasyonu (WVK) Başkanı Dr. Josef Ertl toplantıda sektörün durumuna ilişkin bir sunuş yaptı. Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu dile getirerek başlayan Dr. Josef Ertl,  Türkiye’ye ilişkin görüşlerine de konuşmasında yer verdi. Ertl, “Türkiye’nin büyüyen plastik endüstrisi, ürün ve hizmetlerini daha güçlü şekilde gösteriyor. Üç yıl öncesine kıyasla sergi alanında 1000 m2’lik artış yaparak, toplam 4000 m2 net sergi alanında Türkiye plastik ürünleri, makineleri sergilenecek. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda Türkiye plastik sektörünün ismini daha çok duyacağımızı düşünüyorum” dedi.

Küresel krizin etkileri bütün sektörlerde olduğu gibi plastik sektöründe de görülmeye devam ediyor

Dr. Josef Ertl, Avrupa’da, özellikle de otomotiv endüstrisinin düşen üretim oranı, inşaat sektörünün durgunlaşması ve artan enerji, hammadde fiyatları ile mücadele eden birçok ülkenin, Euro kriziyle karşı karşıya kaldığı, para birliğinde ise ekonomik durumun pek iç açıcı olmadığına değindi. Küresel krizin etkilerinin bütün sektörlerde olduğu gibi plastik sektöründe de görülmeye devam ettiğini hatırlatan Ertl, bunun yanında, AB’nin kendi siyasi sorunlarını tartıştığını vurguladı.

Çok ucuz olarak elde edilen ve ABD’nin yoğun olarak kullanmaya giriştiği “kaya (şist) gazı” yoluyla, plastik sektöründe Avrupa’ya ciddi rakip olarak ortaya çıkmaya başladığını beliren Ertl, “ABD petrokimyada yeni bir küresel merkez haline gelmektedir. Birçok kişi ABD’nin yeniden sanayileşmesinden bahsediyor. Bu durumun plastik açısından da uzun süreli bir etkisi olabilir” dedi.

Ertl, sektörde küresel kriz yanında, bankacılık krizleri, ticari korumacılık eğilimleri, iklim değişikliği konusunda endüstri üzerindeki baskılar, Afrika ve Arap ülkelerindeki politik istikrasızlıkların diğer olumsuz koşulları oluşturduğunu ancak kriz dönemlerinde sektörün yaratıcı çözümlerle ortaya çıkma gücünü daha önce de gösterdiğini anlattı.

“K 2013 yeniliklerin sahnesi olacak”

Toplantıda yapılan sunumlarda, K 2013’te 170 bin metrekare alanın alındığını, Alman plastik ve kauçuk sanayicilerinin ve makine imalatçılarının fuar alanının yüzde 43’lük bölümünde ürünlerini sergileyeceği, İtalyan plastik sektörünün de ikinci sırada yer aldığı kaydedildi. ABD’li firmaların 5300 metrekare, Türk firmaların da 4000 metrekare alanda ürünlerini sergileyeceği vurgulandı. Asya ülkelerinin de bir önceki fuara göre sergi alanlarını genişlettiği, Çin, Tayvan, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’nin sergi alanının bir önceki 18,000 metrekare alandan, 25,000 metrekareye çıktığı kaydedildi.

Toplantıda yapılan sunuşlarda fuarda sergilenecek plastik ürünlerde çevreci ve maliyet etkin yeniliklerin ön plana çıkacağı, makine sektöründe de enerji verimliliğin vurgulanacağı kaydedildi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler