Connect with us

Genel

Plastik üretimi yüzde 6,3 ihracatı yüzde 11,9 büyüdü

Yayın Tarihi:

on

 

Ülke ekonomisine yön veren birçok sektör 2013 yılını zorluklarla tamamlarken, Türk plastik sektörü yükseliş trendini sürdürdü.  Sektör yılsonu hedeflerini de aşarak; 2013 yılında üretimde yüzde 6,3, ihracatta ise yüzde 11,9 oranında büyümeye imza attı. Plastik sektörünün direkt ihracatına otomotiv, beyaz eşya, inşaat sektörleri kanalıyla yaptığı dolaylı ihracat da eklendiğinde 12 milyar dolara yakın bir toplam ihracat gerçekleştirildi.

PAGEV Yonetim Kurulu Baskani Mehmet Uysal.1

PAGEV Yonetim Kurulu Baskani Mehmet Uysal

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından hazırlanan 2013 yılı değerlendirme raporuna göre; sektör gerek üretimi gerekse ihracatı ile başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Hammadde dâhil plastik ve mamulleri ihracatı, 2013 yılında 2012’ye kıyasla yüzde 11,9 oranında artarak 5 milyar 610 milyon dolara ulaştı. Plastik sektörünün direkt ve otomotiv, beyaz eşya, inşaat sektörleri aracılığıyla dolaylı olarak yaptığı toplam ihracat ise 12 milyar dolara yaklaştı.

 

2013 yılında; plastik sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke Irak olurken; bu ülkeyi Almanya, Rusya, Azerbaycan, İngiltere, Libya, Fransa, İran, Romanya ve Gürcistan takip etti.

 

İhracatta gösterdiği artışı üretimde de yakalayan plastik sektörü, 2013 yılında üretimini geçen yıla göre yüzde 6,3 artırdı. Böylece sektörün toplam üretimi 8,5 milyon tonu aştı.

 

PAGEV’in yıllık raporuna göre; sektörün en önemli sorunu olan hammadde ithalatında 2013 yılında da artış izleniyor. Geçtiğimiz yıl 2012 yılına göre yüzde 11 oranında artış ile sektörün hammadde ithalatı 13 milyar 881 milyon dolara ulaştı. Plastik sektörünün hammadde ithalatı gerçekleştirdiği ilk üç ülke ise Suudi Arabistan, Almanya ve Belçika olarak sıralandı.

 

2013 yılı sonuçlarını değerlendiren PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “Türk plastik sektörü olarak büyümeye ve ülke ekonomisine katkımızı arttırarak sürdürmeye odaklandık. 2013 yılı birçok sektör için zorlu bir yıl idi. Buna rağmen sektörümüz 2013 yılını hedeflediği üretim ve ihracatı aşarak kapattı. Yılsonu rakamlarımız bizleri motive etti, sonuçlar çalışmalarımızda doğru yolda ilerlediğimizin de bir göstergesi oldu. 2014 yılında da üretim ve ihracatımızı artırarak 2013 yılı rakamlarının üzerine çıkabilmek amacıyla yüzde 10 civarında bir büyümeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

2013 yılı sonuna doğru sektörün en önemli sorunlarından birini daha çözüme kavuşturmanın da gururunu taşıdıklarını belirten Uysal, “Yaklaşık bir yıldır makine yatırımlarındaki leasingde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi için çalışmalar yürütüyorduk. En sonunda bunu başardık. Leasing oranındaki düşüş, sektör temsilcilerimizin yatırımlarının da önünü açacak. Sektörümüzün son dönem makine ve teçhizat yatırımlarına baktığımızda 2011’de 885 milyon dolar, 2012’de 785 milyon dolar, 2013’te ise 732 milyon dolar yatırım yapıldığı görülüyor. Leasingde KDV oranlarının düşürülmesi; önümüzdeki dönemlerde makine yatırımlarımızın artmasını ve böylece plastik sektörünün üretim ve ihracat olarak büyümesini sağlayacaktır. Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen hammadde de yurtdışı bağımlılığımız maalesef devam ediyor. Bu sorunumuzun çözümü için ülkemize yeni yatırımların yapılmasını beklemekteyiz” diyerek sözlerini bitirdi.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler