Connect with us

PLASTİK MAKİNELERİ

Tayvan’ın makine devleri röportaj serisi: Enjeksiyon kalıplama çözümlerinin Tayvanlı uzmanı HUARONG, Türkiye’ye yatırım planlıyor

Yayın Tarihi:

on

Enjeksiyon kalıplama alanına birçok avantaj sunan servo motoru tanıtan ilk Tayvanlı şirket olan HUARONG, benzersiz özellik ve güçlere sahip hem dikey hem de yatay uygulamalar için eksiksiz enjeksiyon kalıplama çözümleri sunuyor. Dünya genelinde Türkiye’de dahil 68 ülkede müşterileri bulunan küresel marka, Türkiye ile daha güçlü ve destekleyici ilişkiler geliştirmeyi hedefliyor. Tayvan’da gelişmiş üretim hatlarının da bulunduğu merkezi, Çin’de 2 üretim fabrikası ve Hindistan’da operasyon ofisi bulunan HUARONG, Türkiye’de yatırım yaparak pazardaki varlığını geliştirmek istiyor.

40 yılı aşkın deneyimiyle enjeksiyon kalıplama çözümlerine eksiksiz portföy sunan HUARONG, çözülemeyen plastiklere getirilen yasaklar ve plastik kısıtlama politikalarıyla karşı karşıya kalan müşterileri için tek kullanımlık plastiğin yerini alacak malzemelerin üretimine de odaklanıyor. Röportaj gerçekleştirdiğimiz HUARONG  Yurtdışı Satış Müdürü Steve Yu, firmanın çözümleri, Türkiye pazarındaki faaliyetleri ve hedeflerini Haber Plastik’e açıklıyor.

HUARONG’u tanıtarak, firmanızın yakın gelecekteki hedeflerinden söz edebilir misiniz?

Sizlerin de bildiği gibi enjeksiyon kalıpları makineleri üreten bir firmayız. Markamızdan ziyade firma hedeflerimizi anlatmak istiyorum: Çözülemeyen plastiklere getirilen yasaklar ve plastik kısıtlama politikalarıyla ilgili yeni uygulamalar nedeniyle müşterilerimiz; gıda konteynerleri ya da otomobil parçaları gibi ilgilendikleri makinelerde tek kullanımlık plastiklerin yerini alacak malzemeler üretip üretemeyeceğimizi sormaya başladı. Yakın gelecekte, tek kullanımlık plastiğin yerini alacak malzemelerin üretimine odaklanacağız.

Üretiminizi ve satış ağınızı büyütmek, yeni ekipmanlarla farklı sektörlere girmek için hedefleriniz var mı?

Firma olarak merkezimiz Tayvan’da yer alıyor. Tayvan ve Çin’de fabrikalarımız bulunuyor. Bir aracımız ve müşterilerimizin olduğu Türkiye ise temel sahalarımızdan birini oluşturuyor. Türkiye’deki piyasamızı geliştirmek adına yatırım yapmak istiyoruz ve belki de ileride bir fabrika yatırımı yapmak, buradaki bir sonraki aşama olacak.

İş alanınızı Türkiye’de genişletirken gördüğünüz kolaylıklar ve zorluklar nelerdir?

Yapabileceğimiz tek şey işimizi iyi yapmak. Ortaya çıkarılan iyi bir ürün, değerini anlayacak birilerini mutlaka bulacaktır. Piyasayı büyütmedeki güçlüklerden söz edersek; sanırım dil ilk sorun olarak karşımıza çıkacaktır. Ancak iyi bir aracı ya da yardımcı bulabilirsek, makinelerimizin ürün olarak pazarda büyümesi problem oluşturmayacaktır.

Makineleriniz büyük potansiyel barındırıyor. Ürünleriniz hakkında konuşursak, enjeksiyon kalıp makineleri sanayiyi ne şekilde etkiliyor?

Müşterilerimizin çoğu genellikle servo motor sistemlerini ve enjeksiyon kalıp makinelerini kullanıyorlar; çünkü servo motor sistemleri enerjiden daha fazla tasarruf etmelerini sağlıyor. Servo motor sistemi diğer sistemlerle karşılaştırıldığında, %72,8’den daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Bu da servo motor ve koruma sistemi kullanıldığında, koruma oranının daha çabuk şekilde elde edilebileceği ve makinenin daha süratli çalışacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla verimlilik daha yüksek ve yanıt süresi daha kısa oluyor. Bu avantajlarıyla piyasada oldukça popüler olan bu makinemiz ile sıcaklık da daha iyi bir şekilde kontrol edilebiliyor. Firma olarak bir araştırma merkezimiz var ve mühendislerimiz makineler üzerine bulgularını burada test edip karşılaştırabiliyor.

Servo motorlar hangi sektörlere hitap ediyor, daha çok hangi sektörlerde kullanılıyor?

Araç ışıkları, otomobil bileşenleri, araç tamponları gibi ürünlerin yanı sıra; elektronik eşyalar ve TV’lerde, televizyon çerçeveleri ve akıllı telefon kapları gibi ev eşyalarında yaygın bir şekilde kullanılıyorlar.

HUARONG’un üstün bir fabrika sistemi var. Bu sistemden söz edebilir misiniz?

Firma olarak kullandığımız, kurulum ve enjeksiyon kalıp sistemine uygulanan bu yazılım sistemi Huawei tarafından geliştirildi. Bu sistem çok sayıda makinesi olan firmalarda, operatör ve işletme yönetimine kullanım kolaylığı sağlıyor. Firmaların, makinelerin yönetimi için insan kaynağına çok fazla yatırım yapması gerekiyor; ancak birebir çalışılma zorunluluğunu ortadan kaldıran fabrika yönetim sistemiyle birlikte, yöneticilere ve operatörlere sağlanan büyük kolaylıklar ile makinelerin izlenmesi kolaylaşıyor. Diz üstü bilgisayarınızı ya da cep telefonunuzu kullanarak işlem hakkında her şeyle ilgili bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bu önemli bir sistem avantajıdır.

Üretim hatları, tek bir ürüne değil, çok çeşitli ürünlere odaklanır ve çok sayıda üretim modu mevcuttur.  Kalıp derecesinin ve kalıp parametrelerinin ayarlanması için operatörler gerekir; ancak gelişmiş sistemimizi kullanmaya başlayınca, örneğin kalıp derecesini ayarlamak için gereken zaman azaltılır. Fabrikasında 13 makinesi olan bir müşterimiz, kalıp büyüklüğünü ve derecesini ayarlamak için her defasında 2 ya da 3 saat harcıyordu. HFS ile tanıştıktan sonra; sistemin kalıbı almasıyla üretimin bitmesi arasında geçen işlem süresinin 1 saatin altına indiğini gördü. Yine birkaç ay önce Türkiye’den bir müşterimiz, üretime başlamadan önce harcadıkları sürenin yalnızca 30 dakikaya indiğini ve kullanılan enerjinin de %30 oranında azaldığını bildirdi. Sistemin kullanıcıları bu avantajların yanı sıra, kontrol ve yönetim için de çok sayıda operatör istihdam etmek zorunda kalmıyor.

FED’in para politikası değişiklikleri, ekonomik sıkıntılar ve artan enflasyon bağlamında marketteki farklılaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu durum ve ekonomik ortam, sanayi içindeki ve dışındaki birçok firmayı çok fazla etkiledi. Burada yapabileceğimiz şey, işimizi iyi yapmak. Ayrıca, iyi ürünlerin değerini iyi anlayan insanları bulacağını düşünüyorum. İyi bir perspektifi olan yatırımcı, makinelerimizin değerini bilecektir. İşte tam da bu nedenle devam ediyoruz, makine kalitemizi sürdürüyoruz ve müşterilerimizin gereksinimleri için en iyi çözümü bulup, onlarla iş birliği yapmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz. Sanırım global değişimden etkilenmeyi önlemek için yapılabilecek en iyi şey budur.

Türkiye pazarındaki hedefleriniz ve beklentilerinizden bahsedebilir misiniz?

Firma olarak dünya genelinde 68 ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de müşterilerimiz var. Türkiye’deki müşterilerimizin %70’i otomobil endüstrisinden geliyor.. Müşterilerimizin bir kısmı otomotiv piyasasına çalışırken, diğerleri de elektronik sektöründe çalışıyorlar. Bildiğim üzere, Türkiye’de ev eşyaları uygulamaları çok popüler, istikrarlı ve Avrupa piyasasında da büyük pay sahibi. Dolayısıyla bir müşteri ya da aracı, bizim sanayideki odağımız olan ürünler yoluyla iş birliği yapmak ister ve bu alana yoğunlaşırsa, bunu çok memnuniyetle karşılar ve bilgi edinmek isteriz. Türkiye ile daha güçlü ve destekleyici ilişkiler geliştirmeyi umuyoruz.

Eklemek istedikleriniz…

Bu yılın Ekim ayında Almanya Düsseldorf’ta düzenlenen fuara katılım sağlayacağız. Türkiye’den bizi ziyarete gelen müşterilerimize sadece yatay değil, dikey enjeksiyon kalıp makinelerimizi de göstermekten mutluluk duyarız.

HUARONG  Yurtdışı Satış Müdürü Steve Yu

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler