Connect with us

PLASTİK MAKİNELERİ

Tayvan’ın makine devleri röportaj serisi: Robotlarıyla Türkiye’nin plastik enjeksiyon sektörüne güç katan TENSO, yeni teknolojilerini getirecek

Yayın Tarihi:

on

Robot teknolojilerinde 40 yıla dayanan tecrübesiyle sektörün öncü markalarından biri olan TENSO, simülasyon odaklı çözümleriyle küresel ölçekte hizmet veriyor. Robotik çözümlerde üst düzey bir portföy sunan TENSO’nun hizmet verdiği referans firmalar arasında Honda, Yamaha, Keyway, Marwi ve daha birçok önemli marka yer alıyor. Üretim kalitesini yükselten, güvenliği artıran, arıza ihtimalini sıfırlayan, maliyetleri düşüren ve üretimdeki doğruluğu artıran çözümleriyle firma, Türkiye’nin otomotiv sanayi ve beyaz eşya sektörüyle güçlü olan plastik enjeksiyon sektörüne güç katıyor.

Türkiye pazarına birkaç yıl önce giren ve pazarda kendine önemli bir yer edinen TENSO, Türkiye’deki büyük boyutlu robotlara yönelik güçlü talebi karşılamak için yeni teknolojilerini de Türkiye pazarına getirmeyi hedefliyor. Röportaj gerçekleştirdiğimiz TENSO Pazarlama Müdürü Ivan Chen, firmanın çözümleri, Türkiye pazarındaki faaliyetleri ve hedeflerini Haber Plastik’e değerlendiriyor.

Robot teknolojisinde yer alan öncü firmalardan biri olarak hikayeniz 1985 yılında başlıyor. TENSO’nun bu konumu ve gelişiminden bahsedebilir misiniz?

TENSO’nun ürettiği robotlar, bugüne kadar enjeksiyon kalıplama endüstrisindeki otomasyona odaklandı ve bu amaçla yola çıktı. Firma olarak kurulduktan sonraki ilk 10 yılda robot sistemleri tasarlayarak, Tayvan’daki müşterilere ve yerel pazara TENSO markası olarak sunduk. İkinci 10 yılda ise Avrupa, Güneydoğu Asya ve Amerika’dan tüketicilere hizmet vererek uluslararası pazarlara ulaştık. Aynı zamanda, yoğun talep olduğu için Çin’de ofis açtık. Temel pazarımız olan Tayvan’da, robotları yerel markalar ve Japon rakipleriyle rekabet edecek hale getirdik. Pazardaki payımız %55 oranına ulaşıyor. Geçirdiğimiz dönüşümün hedefi de total çözüm sağlayıcı olmaktı. TENSO olarak müşterilerimize ihtiyaç duydukları desteği en kısa sürede ulaştırmak ve şöhretimizin hakkını vermek için farklı ülkelerde 20’nin üzerinde yerel acentemiz ve servis ofisimiz bulunuyor.

TENSO’nun ana odak noktası olan robot teknolojilerinde, hangi ürünlerle hangi sektörlere çözüm sunduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak temelinde yapıya odaklanan bir sistemimiz var: Aktarımı yükseltebilir, güvenliği artırabiliriz ve müşterimizin üretim kapasitesi kaybı, maliyet fiyatı konusunda endişelenmelerine gerek kalmayan, robotik işlemlerle doğruluğun ve okunabilirliğin arttığı bir ortam sağlayabiliriz. Birçok uluslararası müşterimiz, teknik gücümüze ve ürün tasarımımıza inanıyor. Müşterinin her zaman yanında yer alıyoruz. Enjeksiyon robotları teknolojisini tüm dünyaya pazarlıyoruz. Küresel bir şirket olan Honda, buzdolabı ve çamaşır makinesi üretimi yapan başka bir küresel firma, özellikle Tayvan ile Japonya’da çok popüler olan motosiklet üreticisi Yamaha, Tayvan pazarında ev gereçlerinde üretim lideri olan Keyway, Asya’daki üretim bisiklet panelinin lideri Marwi bunlardan bazıları… Esas olarak, otomotiv sektörü gelecek için umut vaat ediyor.

Sisteminiz ve ve çalışma hattınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Sistemimizin plastik enjeksiyonda popüler olduğunu düşünüyorum. Üretimimiz, genellikle otomobil ekipmanların elektronik parçalarındaki uygulamalar, optik elemanları paketleme ve yapı bileşenlerinde yoğunlaşıyor. Ultra büyük boy olan ürün gamımız, araba tamponu ve gösterge paneli gibi otomobil parçalarının üretimi için çok uygun. Robotlar için konuşursak; genellikle araba tamponu ve gösterge paneli üretimi için tasarlanan, ağırlık olarak 70 kilogram olan özel bir mekanik tasarımımız var. Ayrıca büyük robotlar, ürünü sorunsuz bir şekilde çıkarabiliyor. Tıpkı insan gövdesi gibi, kolun sonunda döndürücülere sahibiz ve robot mekanizmasının ultra yüksek doğruluğundan destek alıyoruz. Örneğin, SUV araba tamponunda robotlar araba tamponunu çıkarmak için yukarı ve aşağı kullanılır. 45 derece döndürüyoruz ve tüm parçayı diğer parça için koruma bağlamına alıyoruz.

Bunlar T-12 ürününüzle bağlantılı mı?

T-12 tank kontrolörüne özel tasarım yaptık ve ayırma/çıkarma işlevini ekledik. T-12’nin kontrolörü bizim tarafımızdan, kendi bünyemizde tasarlandı. Robotun temelini CPU kartı oluşturuyor. El kumandasıyla CPU kartını çıkarıyoruz ve robotun üzerine yerleştiriyoruz. Elle kumada edilebilir, yükseltme süresini kısaltabilir; aynı zamanda insan hatasını, düşürülme olasılığını, arıza oranını azaltabilir ve ayrıca günlük kullanımda ortaya çıkacak saklama ve bakım maliyetini azaltabilir. İkinci noktayı, simülasyon modumuz oluşturuyor. Simulasyon modu, işlem başlamadan önce devreye girer. Bu şekilde de operatörün dikkatsizliği önlenir. Simülasyon modundan önce, MPG kullanıyorduk. MPG, mikro ayarlarda Manuel Darbe Üreteci anlamına gelir.

Türkiye pazarındaki faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Birkaç yıl önce Türkiye pazarına girdik. Esnek seçeneklerimiz ve müşteri ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş robotlarımız ile pazara bu hizmeti sağlayan büyük robot üreticilerinden biri olduğumuzu gördük. Bu nedenle çok şanslıyız. Türkiye pazarına girdikten sonraki 3 yıl içinde müşterilerimizin güvenini kazandık ve pazar, sistemimizin tasarım konseptini kabul etti. TENSO olarak her zaman güler yüzlü tavır ve servis sağlıyoruz. Müşterilerimiz ve Avrupa ile Kuzey Amerika pazarı bizim için çok önemli. Bu pazarlarda ve Güneydoğu Asya’da 1500 ila 5000 ton ile eşleşen büyük boyutlu robotlara odaklanıyoruz. IC robotları ve istemci robot sistemleri (IML sistemi gibi), performans konusunda kusursuzlar.

İç pazar faaliyetlerimizle memleketimizi de unutmuyoruz. 1985 yılından bugüne Tayvan’da 4000’den fazla müşterimiz var. Dünyanın her yerinden kullanıcıları, envanterlerine uygun olan robotları görmeleri için Tayvan Robot Merkezi gelmelerini destekliyoruz.

Türkiye pazarına yönelik başka operasyonlar planlıyor musunuz?

Yıllar içinde yaptığımız analizlere göre Türkiye’deki plastik enjeksiyon sektörünün çok hareketli olduğunu gördük. Özellikle buzdolabı, klima, televizyon gibi beyaz eşya ve araba tamponu, dokunmatik panel gibi otomobil yan sanayi alanlarındaki özel uygulamalar için büyük boyutlu basit robotlardan daha profesyonel robotlara olan talep çok yoğun. Türkiye’deki büyük boyutlu robota yönelik güçlü talebi karşılamak için Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeniliklerimizi Türkiye pazarına getirmeyi çok istiyoruz. Son yıllarda Türk müşterilerin ihtiyaçlarına daha fazla önem vermeye başladık.

Üretimimizde robotlar konusunda rekabet gücümüz yüksek. Termin tarihlerini geçmiyoruz. Arıza ihtimalinin ortadan kalkmış olması, müşteriyi de üretim hattında rahatlatıyor. Makinenin çalışmasında PN sistemini kullanıyoruz. Dolayısıyla, üretim kapasitesinin yüksekliği ve maliyeti artıran ani arızalanma gibi konularda müşterinin endişelerini ortadan kaldırıyoruz.

Otomasyon sistemlerinin benimsenmesi ve endüstri 4.0’ın devreye girmesi ile firmanız belirleyici aktörlerden biri haline geldi. Hangi rotayı takip etmeyi tercih ediyorsunuz?

TENSO robotu, endüstri 4.0 ile eşleşmeyi sağlayabilecek yükseltme seçeneğine sahip. Müşteri, endüstri 4.0 için gerekli olan veri toplamada bağlantı verilerini yükseltmek için IO sinyal bağlantısı aracılığıyla veya harita arayüzüne dayalı olarak ekstra yükseltme yapabiliyor. Sistem üzerinden müşterilerin enjeksiyon verilerine ulaşabiliyoruz ve gerçek zamanlı olarak müşteriler için gerçekleştirilebilecek takip süreçlerini kaydedebiliyoruz. Örneğin, enjeksiyonda robot hareketi tüm kalıp kayıtlarında ve sonuçlarında her bir çevrim süresinde üretim kalite yüzdesi ve bakım süresi hatırlatıcısı yer alıyor. Robot hızı ve motor modu onaylanmış olan bu verilerin çeşit sayısı 20’ye kadar çıktı. Bunun yakın gelecekte müşteri vizyonlarından biri olacağını düşünüyoruz.

TENSO Pazarlama Müdürü Ivan Chen

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler