Connect with us

GERİ DÖNÜŞÜM

Tetra Pak 2020 yılı küresel çevre hedeflerini genişletti

Yayın Tarihi:

on

Tetra Pak, karbon emisyonu, geri dönüşüm ve yenilenebilirlik için 2020 küresel hedeflerini geliştirdi. Tetra Pak Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson, çevre konusunda iyi bir başlangıç yapıldığını ve 2020 yılı hedefleri için çalışmaların devam edileceğini duyurdu.

 ib07689

Tetra Pak, 2012 yılı içerisinde kaydettiği ilerlemelerle 2020 yılına yönelik çevre hedeflerini genişlettiğini açıkladı. Sadece yenilenebilir materyaller kullanmayı hedefleyen Tetra Pak, bu yolla doğada en az ayak izine sahip tamamen sürdürülebilir bir ambalaj sağlamayı amaçlıyor.

Çevre ayak izi, sürdürülebilir ürünler ve geri dönüşüm olmak üzere üç önemli alana odaklanan Tetra Pak, 2011 yılında çevresel mükemmellik sağlamak için iddialı bir 10 yıllık küresel hedef belirlemişti. Gerçekleşen 2012 yılı sonuçlarını değerlendiren Tetra Pak Başkanı ve CEO’su Dennis Jönsson, “İyi bir başlangıç yaparak hedeflerimizi 2011 yılında belirledik. Şirket olarak her yıl bu çevresel hedeflerimizi revize ediyoruz. Hedefimiz 2020 yılında çevre anlamında her şeyi mükemmel yapan bir şirket olmak. Bu hedefleri gerçekleştirmek için hala yapacak çok fazla işimiz var. Güçlü çevre performansı, uzun vadeli ticari başarı ile birlikte geliyor. Sürdürülebilir büyüme hedeflerimize ulaşabilmek için bize her konuda yardımcı olan tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Tetra Pak’ın 2012’de gerçekleşen küresel çevre sonuçları

Geri dönüşüm

·       Hedef: On yılın sonunda, dünyada kullanılan içecek kartonları için global geri dönüşüm oranını ikiye katlayarak yüzde 40’a çıkarmak

·    Sonuç: Kullanılan Tetra Pak kartonlarının global geri dönüşümü, 2012 yılında yüzde 10 artış gösterdi. Geri dönüştürülen paketler 528 bin tondan 581 bin tona çıkarak toplamda yüzde 22,9’a ulaştı. 2011 yılına oranla 2012 yılında dönüşümü yapılan Tetra Pak paketlerinin sayısı 3,6 milyar artış gösterdi.

Global geri dönüşümoranları sıralamasında Tetra Pak şirketleri arasında yüzde 80’nin üzerindeki geri dönüşüm oranlarıyla Lüksemburg ve Belçika birinci sırada yer aldı. Almanya 2012 yılında yüzde 70’in üzerinde geri dönüşüm sağladı.

Sürdürülebilir ürünler

·       Hedef: Yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan üretilen paketler geliştirilmesi ve Forest Stewardship Council™ (FSC™) onaylı kartonların Tetra Pak paketlerinde kullanılma oranının yüzde 100’e çıkartılması: 2012 yılında yüzde 50 oranındaki ara hedef başarıldı.

·        Sonuç: Şeker kamışından elde edilen biyo-tabanlı polimer kapaklara sahip Tetra Pak paketleri, 2011 yılında 80 milyon iken 2012 yılında 610 milyon adede çıktı. Nestlé ve Coca-Cola, bu Tetra Pak paketlerini Güney Amerika’da sunan ilk şirketler oldu.

Geçen yıla oranla yüzde 40’lık bir artış sağlanarak 2012 yılında 26.4 milyar Tetra Pak paketi, 39 ülkede FSC etiketi taşıdı. Tetra Pak, FSC onaylı kartonların sayısını yüzde 34’ten 2012 yılında yüzde 38’e çıkardı. Bu rakam, 2011 yılında belirlemiş olduğumuz 2012 hedefinin altında kaldı. Arz ve talep dengesini daha iyi sağlayabilmek için şirket içi sistemleri iyileştiren Tetra Pak, FSC onaylı kartona erişimi artırmak için tedarikçiler ve diğer paydaşlarla görüşerek yeniden çalışmalara başladı.

Çevre ayak izi

Hedef: Kapakların değer zincirindeki iklim değişikliğine etkisinin, 2020 yılı sonu itibariyle 2010 yılı seviyelerinde olması

·       Sonuç: Üretim hacminde yüzde 9.5 artış olmasına rağmen Tetra Pak’ın kendi operasyonlarının neden olduğu karbon emisyonlarının 2012 yılında 2 bin ton CO2 eşdeğeri oranında (2010 yılında temel alınan oranla karşılaştırıldığında) azaldığı görülmektedir.

Tetra Pak, 2012 yılı boyunca toplam değer zinciri hedefini ölçmek için Dünya Kaynakları Enstitüsü, WWF, tedarikçileri ve müşterileri ile birlikte çalıştı. Ortalama olarak, 2010 ve 2011 yılında yapılan denetimler neticesinde kendi operasyonlarındaki enerji tüketimini yüzde 12 oranında azaltma ve böylece iklim değişikliği etkisini yüzde 11 azaltma potansiyeli görüldü. Ayrıntılı sonuçlar, bu yıl Tetra Pak Sürdürülebilirlik Raporu’nda yayımlanacak.

Tetra Pak’ın çevre, sosyal politika konusundaki önlemleri ve en son sürdürülebilirlik raporuna ulaşmak için;

http://www.tetrapak.com/environment/sustainability_report/pages/default.aspx.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler