Connect with us

Etkinlikler

Türkiye, plastik sektörünün gücünü tüm dünyaya gösterdi

Yayın Tarihi:

on

 

PAGDER, Mayıs’ın 3’üncü haftasında eş zamanlı olarak gerçekleşen Güney Amerika’nın en büyük fuarlarından ‘Feiplastic 2013’ ve Asya’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük plastik ve kauçuk fuarı olan ‘CHINAPLAS 2013’te, Türkiye plastik sektörünün güçlü potansiyelini tüm dünyaya başarıyla tanıttı.

 FEIPLASTIC

Firmaların ileri teknoloji rekabet düzeylerini küresel pazarlarda tanıtarak, ihracatlarının artmasına katkıda bulunmayı en önemli misyonlarından biri kabul eden PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) ve İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği), ‘Feiplastic 2013’ ve ‘CHINAPLAS 2013’ fuarlarına “Milli Katılım” organizasyonu gerçekleştirdi.

Artan refahı ve plastik tüketimiyle sektörün uzak ama gözde ülkelerinden biri olma özelliğini taşıyan Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde iki yılda bir düzenlenen ‘Feiplastic 2013’te ve Çin’in Guangzhou kentinde düzenlenen dünyanın ikinci büyük plastik ve kauçuk fuarı olan ‘CHINAPLAS 2013’te Türkiye’ye ayrılan 200 metrekarelik  blok çok kısa sürede dolduruldu.

PAGDER, Viking Turizm ve İstanbul Travel işbirliği ve yüzde 50 KOSGEB desteği ile gerçekleşen organizasyonla, 150’nin üzerinde sektör mensubunun bu iki önemli fuarda yer alarak teknolojik gelişmeleri izlemelerine ve iş bağlantıları yapmalarına katkıda bulunuldu.

 

‘CHINAPLAS 2013’ yeni yatırımlarla 2011’e göre yüzde 22 büyüdü!

CHINAPLAS 2013, 20-23 Mayıs tarihleri arasında Çin’in Guangzhou kentinde düzenlendi. Bu yıl 27’ncisi düzenlenen fuara 38 ülkeden iki bin 900 firma, 25 holde stant düzeyinde katılım gösterdi. 15 ülkenin (Avusturya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Kore, Çin, Tayvan, Türkiye, İsviçre, Singapur, İngiltere ve Amerika) katıldığı fuarda üç bin 200 makine sergilendi.

Yeni yatırımlarla 2011’e göre yüzde 22 büyüyen ve 220 bin metrekare ile rekor seviyede bir alana yayılan fuarı 115 binden fazla sektör mensubu ve ilgili ziyaret etti.

100 kadar Türk ziyaretçi ise KOSGEB’in desteğinden yararlanmak amacıyla, 2012 yılı satış cirosu 250 milyon dolar olan Borshe Enjeksiyon Makineleri fabrikasında gözlemde bulundu.

Bu yıl, fuarla eş zamanlı düzenlenen gösterinin ana teması “Archi – Light“ (Mimari Işık) ev konsepti idi. Gösteride, plastiğin bina ve inşaat sektöründeki en son uygulamaları, plastik malzemenin ev tasarımı ve inşaatındaki önemi vurgulandı. Ayrıca, Guangzhou Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin inovatif sandalye tasarımları da önemli bir yenilik olarak ziyaretçilere sunuldu.

Fuar süresince birçok konferans da verildi. İKMİB ve PAGDER tarafından ise fuara özel iki gala yemeği düzenlendi.

Latin Amerika’nın en etkin, en büyük ve en prestijli fuarı ‘Feiplastic 2013’…

Feiplastic 2013, 20-24 Mayıs 2013 tarihleri arasında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde gerçekleşti. 85 bin metrekarelik sergi alanına sahip fuara Brezilya ve çevre ülkelerden 1400 firma katıldı.             12 milli ve 4 bireysel olmak üzere fuara toplam 16 Türk firması, stantlı katılım göstererek 250 metrekare üzerindeki alanı doldurdu. Fuarda pek çok workshop ve kısa seminerler verildi. Sao Paulo Başkonsolosu Mehmet Özgün Arman fuara gelerek Türk firmalarını ziyaret ederken, İKMİB ve PAGDER ise 2 gece gala yemeği verdi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler