Connect with us

Etkinlikler

Türkiye, sanayi-çevre ilişkisine ışık tutacak Karbon Zirvesi’ne hazırlanıyor

Yayın Tarihi:

on

 

PAGDER’in de desteklediği “Karbon Zirvesi” çevre bilincini oluşturmaya yönelik önemli katkılar sağlayacak.

  • “1. İstanbul Karbon Zirvesi Karbon Yönetimi -Teknolojileri ve Ticareti Konferansı”,  3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında, uluslararası düzeyde 1000’i aşkın katılımla, İstanbul’da düzenlenecek. Organizasyon Komitesi’nde yer alan ve destekleyen kuruluşlar arasında PAGDER’in de bulunduğu Karbon Zirvesi’nde, küresel karbon salımıyla bağlantılı sorunlar, sanayi çevre ilişkisi ve Türkiye’nin de gündeminde bulunan karbon ticaretiyle ilgili önemli toplantılar, oturumlar gerçekleştirilecek.
  • PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, dünyaca ünlü akademisyenler, sektör profesyonelleri, Türkiye’de konusunda deneyimli akademisyenler ve sektörünün önde gelen isimlerinin buluşacağı Karbon Zirvesi’nin sanayi-çevre ilişkisine yönelik kapsamlı bilgi almaya imkan tanıması yanında, plastik sanayisinin çevreyle ilişkisi konusunda kamuoyuna yayılan yanlış bilgilerin düzeltilmesi için de çok önemli fırsatlar sunacağını belirtti.

Kyoto protokolü ile getirilen kurallar sonrasında dünyada önemi giderek artan “karbon ticareti” ve sanayi-çevre ilişkisi, İstanbul’da yapılacak 1. İstanbul Karbon Zirvesi’nde tartışılacak. Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirvede, sera gazlarına yönelik politika ve uygulamalar, karbon ticareti ve finansmanı, temiz enerji üretim ve tüketim teknolojileri, sektörel karbon salımı uygulamaları, orman ve toprak kullanımı konuları ana başlıklar olarak ele alınacak.

Zirvenin Organizasyon Komitesi’nde yer alan PAGDER’in de desteklediği; kapsamlı bilgi sağlama açısından önemli bir fırsat sunan İstanbul 1. Karbon Zirvesi’ne ilgili bütün kamu kurumları yanında, çok sayıda sektörel sivil toplum örgütü ve üniversite de destek sağlıyor.

Uluslararası düzeyde 1000’i aşkın katılımın beklendiği zirvede, yaklaşık 16 oturum ve 11 konuşmacının yer alması planlanıyor. Karbon Zirvesi’ne davet edilen Avrupa Birliği, Uluslararası Karbon Hareketi Ortaklığı (ICAP), Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA), Bölgesel Çevre Ofisi (REC), Avrupa Finans Birliği (EFA), Point Carbon gibi uluslararası kuruluşların konuşmacılarının yanı sıra EPDK, Enerji, Orman-Su, Çevre, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları’ndan temsilciler de Türkiye’deki durumu anlatacak.

SEM_0666

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci

Sanayi-çevre, karbon ticareti, karbon ticareti finansmanı, enerji verimliliği alanlarında sunumların öne çıkacağı zirveyi değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, plastik sanayicilerinin sanayi-çevre ilişkisinde en fazla haksızlığa uğrayan sektörlerin başında geldiğini belirtti. Hüseyin Semerci, “Sanayi-çevre ilişkisi konusunda en hassas sektörlerden biri plastik sanayisidir. Çünkü plastikler en fazla haksız rekabete konu edilen ürünlerin başında geliyor. 1. İstanbul Karbon Zirvesi’nin elbette ana konuları karbon ticareti ve finansmanı, sanayi-çevre ilişkisi. Bizim açımızdan ise sanayi-çevre ilişkisinde artık ‘şehir efsanelerinden’ kurtularak bilimsel bazlı, gerçekçi ve gerçek anlamda duyarlılığı oluşturacak bir tartışma ortamının bu platformda başlatılabilmesi” dedi.

Plastik sanayicilerinin sıklıkla gerçeği yansıtmayan saldırılarla karşı karşıya kaldığını aktaran Hüseyin Semerci, “Bir sanayi ürününün çevreye olan zararının karbon salımı, doğal kaynakların kullanımı ve geri dönüşümünü-bertarafını içeren; ‘Yaşam Döngüsü Analizi’ ya da “Ömür Çevrimi Analizi’ gibi farklı şekillerde Türkçeye çevrilen ‘Life Cycle Assessment’ analizi bağlamında tartışılmasını talep ediyoruz. Şu ana kadar da bilimsel olarak geliştirilen en önemli yöntem bu. PAGDER bu zirveyi elbette iş yaşamına yönelik bir bilgilenme fırsatı yanında, gerçekçi bir tartışma zemininin oluşması için de fırsat olarak görüyor” dedi.

Karbon Zirvesi sadece Türkiye değil, bölge ülkeler için de önemli sonuçlar ortaya koyacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 3-5 Nisan 2014 günleri arasında gerçekleştirilecek “1. İstanbul Karbon Zirvesi Karbon Yönetimi -Teknolojileri ve Ticareti Konferansı”,  enerji konusunda faaliyet gösteren STK’ların ve sektör kuruluşlarının destekleriyle uluslararası bilinirliğe ulaşmış durumda…

Sadece Türkiye değil, aynı zamanda bölge ülkeleri için de önemli sonuçlar doğuracağı öngörülen Karbon Zirvesi’nde araştırmaları ile öncü olmak isteyenlere yönelik bildiri gönderim süreci www.istanbulcarbonsummit.com  adresi üzerinden sürüyor. Kurumsal sosyal sorumluluk noktasında da büyük önem taşıyan etkinlikte uluslararası işbirliklerinin önünün açılması da hedefleniyor.

 

 

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Plast Eurasia İstanbul 2023: Avrasya’nın En Büyük Plastik Fuarı Kapılarını Açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya’nın en büyük plastik endüstrisi etkinliği olan Plast Eurasia İstanbul, bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı bu dev fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek plastik endüstrisinin son yeniliklerini ve teknolojilerini sergileyecek.

Bu yılki fuar, 1.400’den fazla katılımcı firmanın ve 65.000’i aşkın sektör profesyonelinin katılımıyla rekor bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapacak. Almanya, Danimarka, İran, Rusya, İtalya, Polonya, Çin ve İspanya gibi pek çok ülkeden katılımcıların yer alması, fuarda uluslararası bir platform oluşturuyor. Katılımcılar, ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacaklar.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Toplam üretimi 10 milyon tonu aşan ve cirosu 50 milyar doları bulan bu sektör, doğrudan mamul ihracatında da 8 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor. Fuar, bu büyüyen sektörün küresel pazardaki yerini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ziyaretçiler için, fuara online olarak erken bilet alımlarında indirimli fiyatlar sunuluyor. Biletler, www.plasteurasia.com web sitesi üzerinden temin edilebilecek. Plastik sektörünün kalbinin atacağı bu etkinlik, sektör profesyonelleri için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Plast Eurasia İstanbul Fuarı, sektördeki son gelişmeleri, yenilikçi ürün ve hizmetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Bu yılki etkinlik, plastik endüstrisinin geleceğine ışık tutacak önemli bir platform olacak.

Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya plastik sektörünün aktörleri Plast Eurasia İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Plastik endüstrisinin her yıl düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında sektörün aktörlerini buluşturmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 32. kez bir araya gelecek olan sektör temsilcileri, plastik endüstrisine dair son teknolojileri, gelişmeleri tek çatı altında görme imkânı bulacak.

Plastik hayatımızın içinde

Bugün 10 milyon tonu geçen toplam üretimi, 50 milyar doları aşan cirosu, 8 milyar doları aşan direkt mamul ihracatı ve son 10 yılda GSMH büyümesini aşan yıllık büyümesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan plastik endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı giderek artıyor. Türkiye plastik endüstrisinde Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde de altıncı sırada yer alıyor.

Plastikler bugün hayatımızın her alanında yer alıyor. Ambalajdan yapı ve inşaata, ulaşımdan tarıma, elektrik elektronikten sağlık sektörüne hatta spora, tasarıma, hobilerimize kadar pek çok alanda plastik hayatımızın içinde. 

Teknoloji ve yeniliğin merkezi Plast Eurasia İstanbul Fuarı

Sektörün geleceğini şekillendiren, hayatımıza yön veren teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın 65.000’den fazla sektör profesyoneli ile bir araya gelmesi bekleniyor. Plastik endüstrisinin lider markalarının sergileyeceği binlerce ürünü bir arada inceleme fırsatı yakalayacak olan ziyaretçiler fuarda,  makine ve hammadde ana başlıkları altında en yeni ürün ve hizmetleri bulacak.

Sektörün dev fuarı büyümeye devam ediyor

Plastik makineleri, makine ekipmanları ve yan sanayi, kalıp, geri dönüşüm, ısı ve kontrol cihazları, otomasyon, soğutma sistemleri, ham madde ve kimyasalları, yarı mamul ürünlerinin sergilendiği heniş bir kapsama sahip olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 2023 yılında da büyümesini sürdürüyor. Fuara yaklaşık 2 ay kala satışların tamamlandığı fuarda, 2023 yılında bir yeni salon daha ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından ürünlerini sergilemeye gelecek olan katılımcılar Almanya, İngiltere, Polonya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan, İran gibi sektörde önde gelen diğer ülkelerden de ziyaretçiler ile buluşacak. 

Ziyaretçiler için avantajlı dönem devam ediyor

Yoğun ilginin sürdüğü fuarın online bilet ücretlerinde avantajlı dönem devam ediyor. Online biletini erkenden alan ziyaretçiler fuarı, indirimli bilet ile ziyaret edebilecek. Fuar, üç gün boyunca 10.00 – 19.00 saatleri arasında, son gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Avantajlı online bilet fiyatından yararlanmak isteyen ziyaretçiler www.plasteurasia.com adresinden biletlerini alabilirler.

Devamını Oku

Etkinlikler

Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı Hazırlıkları Başladı

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından PAGEV iş birliğinde düzenlenen Plast Eurasia İstanbul 2022 fuarı, 23-26 Kasım 2022 tarihleri arasında 31. kez sektör profesyonellerini bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Fuar 30. Yılında 60 Bini Aşkın Ziyaretçiyi Ağırladı

2021 yılında 120 bin metrekarelik alanda 854 katılımcı firma ile 60.742 ziyaretçiyi bir araya getiren fuar, önemli iş bağlantılarına sahne oldu. 138 ülkeden 8.971, Türkiye’nin dört bir yanından 51.771 ziyaretçiyi, Rusya’dan Ortadoğu ve Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyayı temsil eden 39 ülkeden 900’ün üzerinde alım heyetini ağırlayarak katılımcı ve ziyaretçilerinden tam not aldı.

Fuar Katılımcı ve Ziyaretçilerin Beklentilerini Fazlası İle KarşıladıKatılımcıların %95’inin 2022 yılında da katılımcı olarak fuarda yerlerini alacağını belirttiği 2021 fuarından, ziyaretçilerin %92’si memnun ayrıldı.

Katılımcılar, fuara katılma amaçları olan şirket imajını güçlendirmek, yeni ürün/hizmet tanıtmak, ulusal ve uluslararası pazardan müşteri kazanmak, mevcut iş bağlantılarını güçlendirmek ve yeni iş bağlantıları kurmak, rekabetten geri kalmamak gibi konularda fuarın beklentilerini fazlasıyla karşıladığını belirtti.

Fuar Plastik Sektörünün Ticaret Noktası Olma Konumunu Sürdürdü

Fuarı ziyaret etme amaçları arasında en ön sıralarda yenilikleri görmek

buy kamagra

, yeni tedarikçiler bulmak ve ürün sipariş etmek olan ziyaretçilerimizin %35’i fuar esnasında sipariş verdiğini ve %64’ü fuardan sonra sipariş vermeyi planladığını ifade etti.

Fuar ziyaretçilerinin %21’ini karar vericiler, %16’sını üst düzey yöneticiler, %53’ünü yöneticiler oluşturdu. Fuarda aradıkları ürün ve hizmet çeşitliliğini bulan ziyaretçilerin %95’i fuar tekrar ziyaret etmeyi düşündüğünü belirtti.

  1. Yılın Hazırlıkları Çoktan Başladı

Fuar esnasında katılımcılarından 23-26 Kasım 2022 için ön talepleri toplamaya başlayan fuarın satışları Mart ayında başladı. Hazırlıklarını erkenden başlatmak ve fuarın sunduğu fırsatlardan maksimum faydayı sağlamak isteyen eski katılımcıların yanı sıra yeni katılımcılardan da yoğun ilgi var.

Detaylı bilgi için;

info@plasteurasia.com

www.plasteurasia.com

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler